Jedno z naszych dzieci w ogóle nie interesuje się rodzicami. Nie odwiedza nas w domu, nie dzwoni, nie okazuje żadnego zainteresowania sprawami rodziców, nie opiekuje się nami i nie pomaga w chorobie. Dlatego zamierzam wydziedziczyć dziecko. Jak mogę to zrobić?
Artykuł 1008 Kodeksu cywilnego wskazuje, że spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
- wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
- dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
- uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Z kolei według art. 1009 k.c. wydziedziczenie uprawnionego do zachowku powinno wynikać z treści testamentu.
Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 27 lutego 2014 r. orzekł, że w pojęciu zaniedbywania wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych, o którym mowa w art. 1008 pkt 3 k.c., mieści się również takie zachowanie,
które prowadzi do faktycznego zerwania ze spadkodawcą kontaktów rodzinnych i ustania więzi uczuciowej, normalnej w stosunkach rodzinnych. Zaniedbywanie to także brak udziału w jego życiu, choćby poprzez wizyty w miejscu jego zamieszkania czy okazywanie zainteresowania jego sprawami, nieudzielanie opieki, brak pomocy w chorobie.
N...