StoryEditorPorady prawne

Jak wygląda procedura zwolnienia z podatku od spadku przy odziedziczeniu gruntów rolnych?

14.06.2022., 11:06h
Odziedziczyłem po wuju 6 ha ziemi rolnej. Obecnie dzierżawię 7 ha. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Posiadam testament i w następnym tygodniu jest sprawa w sądzie. Jak wygląda procedura uruchomienia tego zwolnienia? Czy i kiedy mam dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego?

Kiedy można zostać zwolnionym od podatku rolnego w przypadku otrzymania ziemi rolnej?

Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (u.p.s.d.), nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, zwalnia się od tego podatku. Aby zwolnienie było możliwe, w wyniku nabycia powinno zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Z kolei powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia musi być nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to powinno być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 20 listopada 2018 r. orzekł, że nawet czasowe przekazanie osobie trzeciej prawa do prowadzenia działalności rolnej na nabytych nieruchomościach pozbawia możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.p.s.d.

Czy zwolnienie z podatku rolnego to pomoc de minimis?

Powyższe zwolnienie stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w Rozp...

Pozostało 58% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 03:16