StoryEditorPrzepisy prawa

Jak zarejestrować KGW w ARiMR i otrzymać dotację?

15.12.2018., 16:12h
Pod koniec grudnia upływa termin pierwszeństwa obecnie działających KGW w rejestracji w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby zarejestrować KGW Krajowym Rejestrze w ARiMR? Do kiedy koło gospodyń wiejskich może wystąpić o dotację? 

Do kiedy można zarejestrować swoje KGW  w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich

27 oraz 28 grudnia 2018 roku to dwie daty niezwykle istotne dla kół gospodyń wiejskich. W tych dniach upływa termin pierwszeństwa obecnie działających KGW w rejestracji w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich oraz termin na złożenie wniosku o pomoc z budżetu państwa na działalność koła.

Zgodnie z ustawą o KGW, która zaczęła obowiązywać od 29 listopada 2018 roku, na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło gospodyń wiejskich działające w oparciu o przepisy nowej ustawy. Żeby być tą „jedyną” organizacją we wsi, należy uzyskać wpis do Krajowego Rejestru KGW (KR KGW) prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwszeństwo w rejestracji KGW

Koła gospodyń wiejskich, które do tej pory działały na podstawie prawa o stowarzyszeniach lub kółkach rolniczych, mają pierwszeństwo w uzyskaniu wpisu do tego rejestru przed kołami, które miałyby zostać utworzone na podstawie przepisów nowej ustawy na terenie tych samych wsi. Jednak ten okres karencji trwa zaledwie miesiąc, czyli do piątku, 28 grudnia 2018 roku. Do tego dnia mają one pierwszeństwo przed nowymi organizacjami. Po tym terminie wpis do rejestru będzie dokonywany zgodnie z kolejnością złożonych wniosków.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli przed wejściem w życie nowego prawa na terenie tej samej wsi siedzibę miało kilka KGW i wystąpią one do 28 grudnia z wnioskiem o rejestrację, to wobec nich nie będzie stosowane ograniczenie co do jednego koła w jednej wsi.

Jak złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru KGW?

Dotychczas działające koła gospodyń wiejskich, składając wniosek o wpis do KR KGW, powinny do niego założyć m.in. statut, na podstawie którego działają, zaświadczenia z organów jednostek samorządu terytorialnego, samorządu sołeckiego lub innych instytucji albo osób godnych zaufania. Jeśli ich obecny statut jest niezgodny z nową ustawą, to powinien zostać przyjęty nowy, uwzględniający wprowadzone przez ustawę zmiany.

Koła gospodyń wiejskich, które do 28 grudnia nie złożą wniosku o wpis do KR KGW, będą działać dalej na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli prawa o stowarzyszeniach lub o kółkach rolniczych.

Z kolei żeby założyć nowe koło, musi zebrać się minimum 10 osób, które tworzą Komitet Założycielski. Członkiem koła może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i kogo miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła.

Komitet założycielski składa do biura powiatowego ARiMR wniosek o wpis koła do rejestru wraz ze statutem lub oświadczeniem o przyjęciu wzorcowego statutu. We wniosku musi znaleźć się m.in. lista założycieli koła, ich oświadczenia o woli wejścia w skład nowego koła oraz o miejscu zamieszkania; adres do korespondencji; podpisy założycieli oraz informacje o osobach, które mogą reprezentować koło.


  • Koła dotychczas działające mają pierwszeństwo w uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru KGW jedynie do 28 grudnia 2018 roku

Z kolei dla wszystkich kół, które już uzyskały wpisy do Krajowego Rejestru KGW ważną datą jest 27 grudnia 2018 roku. Do tego dnia KGW mogą ubiegać się w 2018 roku o dotację z budżetu państwa na swoją działalność.

5000 zł to maksymalna jednorazowa dotacja dla KGW z budżetu państwa. Będzie ona zarezerwowana dla najliczniejszych kół

Należy tutaj podkreślić, że jest to pomoc jednorazowa i nie będzie przyznawana cyklicznie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra inwestycji i rozwoju, wysokość dotacji dla kół gospodyń wiejskich będzie uzależniona od liczby członków koła i wyniesie odpowiednio:
  • 3000 złotych dla KGW liczących nie więcej niż 30 członkiń,
  • 4000 złotych dla KGW, które ma od 31 do 75 członkiń,
  • 5000 zł dla kół, w skład których wchodzi ponad 75 gospodyń.

Co zrobić ,żeby  otrzymać dotację?

Żeby uzyskać tę pomoc, KGW musi zobowiązać się do wykorzystania dotacji na realizację zadań ustawowych koła, w tym na prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich, na rozwój obszarów wiejskich czy wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet oraz rozwijanie kultury ludowej, zwłaszcza kultury lokalnej i regionalnej. Dotacja na te działania musi zostać spożytkowana w całości do 31 marca kolejnego roku następującego po roku, w którym przyznano pomoc. Koło musi także, do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym przyznano pomoc, przedłożyć do ARiMR sprawozdanie z rozliczeniem dotacji.

Wniosek o dotację dla KGW należy składać do biura powiatowego ARiMR i powinien on zawierać m.in. nazwę i adres siedziby KGW, numer wpisu koła do Krajowego Rejestru KGW, numer NIP i REGON oraz numer rachunku bankowego koła.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 06:42