Należy złożyć wypowiedzenie
W świetle ustawy Prawo spółdzielcze, członek spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie powinno być dokonane pod nieważnością w formie pisemnej. Termin i okres wypowiedzenia określa statut. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia. Z kolei wypłata udziału byłego członka następuje na podstawie art. 26 ustawy. Przepis ten wskazuje, że udział byłego członka wypłaca się na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok, w którym członek przestał należeć do spółdzielni. Sposób i terminy wypłaty określa statut. Byłemu członkowi nie przysługuje prawo do funduszu zasobowego oraz do innego majątku spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 125 § 5a. Jeżeli zgodnie z uchwałą, o której mowa w § 5, pozostały majątek ma być w całości lub części podzielony między członków, w podziale tym uwzględnia się byłych członków, którym do chwili przejścia albo postawienia spółdzielni w stan likwidacji nie wypłacono wszystkich udziałów.
Należy zachować termin wypowiedzenia
Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2009 r., II CSK 513/08, orzekł, że „w świetle art. 22 ustawy z 1982 r. Prawo spółdzielcze, niedopuszczalne jest rozwiązanie stosunku członkostwa za obopólnym porozumieniem stron bez zachowania terminu i okresu wypowiedzenia przewidzianego przez statut. Wypowiedzenie członkostwa powinno być dokonane pod rygorem nieważności na piśmie, co wynika z tego przepisu. Nie można zatem przyjmować wypowiedzenia czy rozwiązania członkostwa, np. wskutek wycofania przez członka udziałów”.
Inne zobowiązania wobec byłej spółdzielni
Wspomnieć należy także o dwóch artykułach, tj. 28 i 29 Prawa spółdzielczego. Według art. 28, w razie otwarcia likwidacji w ciągu sześciu miesięcy lub wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczenia w pokrywaniu jej strat tak, jak gdyby był nadal członkiem. Natomiast wg art. 29, roszczenia o wypłatę udziałów, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu zwrotu wkładów albo ich równowartości pieniężnej ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat.
Przystąpienie do nowe spółdzielni
W odniesieniu do przystąpienia do nowej spółdzielni, problematyka jest uregulowana w art. 16 ustawy Prawo spółdzielcze. Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji w formie pisemnej. Podpisana przez przystępującego do spółdzielni deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, ilość zadeklarowanych udziałów, dane dotyczące wkładów, jeżeli statut ich wnoszenie przewiduje, a także inne dane przewidziane w statucie. Członek może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.
dr hab. Aneta Suchoń
dr hab. Aneta Suchoń