Czy można skierować osobę chorą psychicznie do szpitala bez jej zgody?
Artykuł 22 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego przewiduje, że przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego następuje za jej pisemną zgodą na podstawie ważnego skierowania do szpitala, jeżeli lekarz wyznaczony do tej czynności, po osobistym zbadaniu tej osoby, stwierdzi wskazania do przyjęcia. Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.
Artykuł 29 wymienionej wyżej ustawy przewiduje także możliwość umieszczenia w szpitalu na wniosek. Jest to możliwe, jeżeli:
- dotychczasowe zachowanie osoby chorej wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego, lub
- osoba chora jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia.