StoryEditorPorady prawne

Jaka jest różnica pomiędzy gwarancją i rękojmią?

30.05.2018., 17:05h
Otrzymałem gwarancję na ciągnik, ale skoro kupiłem go rok temu to też chyba jest na niego rękojmia? Jaka jest relacja gwarancji do rękojmi? Jakie mam uprawienia jako kupujący? Jak długo działają gwarancja i rękojmia?

Kiedy występuje niezgodność rzeczy sprzedanej z umową?

Według Kodeksu cywilnego wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową (art. 5561 k.c.), jeżeli:
  1. nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  2. nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  3. nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  4. została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Sprzedana rzecz ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia. Pod warunkiem, że czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.

Można odstąpić od umowy albo wystąpić o obniżenie ceny

Artykuł 568 § 1 k.c. określa, że sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat.

Jeżeli chodzi o uprawnienia kupującego, to art. 560 k.c. określa, że jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy. Chyba, że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni ją na wolną od wad albo wadę usunie.

Z kolei art. 577§ 1 k.c. wskazuje, że udzielenie gwarancji następuje przez złożenie oświadczenia gwarancyjnego. Określa ono obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy sprzedana rzecz nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu. Warto wiedzieć, że oświadczenie gwarancyjne może zostać złożone w reklamie.

Termin gwarancji wynosi dwa lata

Obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług. Jeżeli nie zastrzeżono innego terminu, termin gwarancji wynosi dwa lata licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Należy podkreślić, że wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi. Jednakże w razie wykonywania przez kupującego uprawnień z gwarancji bieg terminu do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi ulega zawieszeniu z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie. Termin ten biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikających z gwarancji albo bezskutecznego upływu czasu na ich wykonanie.

Według art. 580. Kodeksu cywilnego, kto wykonuje uprawnienia wynikające z gwarancji, powinien dostarczyć rzecz na koszt gwaranta do miejsca w niej wskazanego lub do miejsca, w którym ją wydano przy udzieleniu gwarancji. Chyba, że z okoliczności wynika, iż wada powinna być usunięta w miejscu, w którym rzecz znajdowała się w chwili ujawnienia wady. Gwarant jest obowiązany wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w treści oświadczenia gwarancyjnego. Gdy go nie określono – niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni, licząc od dnia dostarczenia rzeczy przez uprawnionego z gwarancji. Dostarczenie rzeczy odbywa się na koszt gwaranta. Niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy w czasie od wydania jej gwarantowi do jej odebrania przez uprawnionego z gwarancji ponosi gwarant.

Istotny jest także art. 581 k.c. Według niego, jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo. Liczy się go od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia naprawionej.

Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej. W innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.

dr hab. Aneta Suchoń
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:11