StoryEditorPorady prawne dla rolników

Jaki jest podatek i taksa notarialna przy umowie dożywocia?

11.05.2022., 07:05h
Przekazałem gospodarstwo synowi w zamian za umowę dożywocia. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach pomocy de minimis? Nurtuje mnie też wysokość taksy notarialnej przy takiej umowie. Wydaje mi się, że notariusz zastosował za wysoką stawkę za jej sporządzenie.

Jak ustala się wysokość podatku przy umowie dożywocia?

Według ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy umowie dożywocia stanowi wartość rynkowa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Jeżeli chodzi o zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych nieruchomości rolnych, nie dotyczy ono umowy o dożywocie, a jedynie sprzedaży i reguluje je art. 9 wymienionej wyżej ustawy. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.

Biorąc pod uwagę niską emeryturę z KRUS, umowa dożywocia powinna być częściej wykorzystywana w praktyce. Zasadna byłaby zmiana przepisów i poszerzenie zwolnienia także o dożywocie.

Ile wynosi taksa notarialna?

Jeżeli chodzi o taksę notarialną, to rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej w § 8 określa, że maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków unijnych, wynosi 600 zł....

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 23:15