Dla kogo dopłaty z ONW?
Ze względu na liczne pytania od naszych Czytelników, informujemy, iż, podobnie jak obecnie, od przyszłego roku, zgodnie z Planem Strategicznym, płatności z tytułu ONW otrzymają wszyscy rolnicy, którzy posiadają grunty na obszarach o szczególnych warunkach gospodarowania. Zarówno typy ONW, jak i przewidziane dla nich płatności pozostaną bez zmian. Utrzymano też uzależnienie płatności od łącznej powierzchni działek rolnych lub ich części objętych pomocą.
Nie dla obszarów powyżej 75 ha
Z płatności zostaną więc wyłączone obszary większe niż 75 ha. Do pełnej płatności kwalifikuje się jedynie 25 ha, na obszar między 25,01 a 50 ha przewidziano połowę płatności, a na ten od 50,01 do 75 ha – jedną czwartą płatności.
Powierzchnia użytków rolnych należących do danego gospodarstwa rolnego, położonych w granicach ONW i wykorzystywanych do produkcji rolniczej, powinna wynosić co najmniej 1 ha.
Ile wynoszą roczne stawki?
Roczne stawki płatności ONW od 2023 r. wyniosą:
-
ONW z ograniczeniami naturalnymi:
-
strefa I – 179 zł/ha,
-
strefa II – 264 zł/ha;
-
-
ONW typ specyficzny:
-
strefa I – 179 zł/ha,
-
strefa II – 264 zł/ha,
-
strefa II tzw. podgórskie – 550 zł/ha użytków rolnych.
-
ONW podgórskie obejmuje gospodarstwa z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha użytków rolnych, w których co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się powyżej 350 m n.p.m. Obsada zwierząt liczona na UR w całym gospodarstwie.
-
ONW typ górski:
-
450 zł/ha,
-
750 zł/ha użytków rolnych.
-
Wyższa stawka dla ONW górskiego dotyczy gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha UR. Obsada liczona jest na UR w całym gospodarstwie.
Magdalena Szymańska
fot. arch. red./M. Czubak