Do konsultacji społecznych został przesłany projekt ustawy o finansowaniu WPR na lata 2023-2027. Ustawa ma obowiązywać w okresie programowania 2023-2027, ale zgodnie z zasadą n+2, czyli do końca 2029.
Ile będzie pieniędzy na polskie rolnictwo w latach 2023-2027?
Na realizację Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 przewidziano środki finansowe w wysokości:
I filar WPR:
- 17, 327 mld euro z budżetu środków europejskich na płatności bezpośrednie
Ponadto, w ramach systemu płatności bezpośrednich realizowane będzie przejściowe wsparcie krajowe w formie:-
płatności niezwiązanej do tytoniu – 72,6 mln euro (332 mln zł), oraz
-
uzupełniającej płatności podstawowej – 437,6 mln euro (2 mld mln zł, tj. 400 mln zł/rocznie).
-
- 46,6 mln euro (213 mln zł) z budżetu środków europejskich na interwencje w sektorze owoców i warzyw,
- 25,1 mln euro (115 mln zł) z budżetu środków europejskich oraz 25,1 mln euro (115 mln zł) z budżetu państwa na interwencje w sektorze pszczelarskim;
II filar WPR: 7 922 mln euro (36 204 mln zł), z tego z budżetu środków europejskich 4,7 mld euro (21,5 mld zł), z budżetu państwa 3,22 mld euro (14,72 mld zł).
Dodatkowo na interwencje na rynkach rolnych w I filarze WPR, nieobjęte PS WPR, w latach 2023-2027 przewidziano środki w wysokości 281 mln euro (1,28 mld zł) z budżetu środków europejskich i 184 mln euro (840 mln zł) z budżetu państwa.
Do wszystkich przeliczeń przyjęto kurs 4,57 zł/euro.
Jakie dopłaty rolnicy otrzymają z I filaru w nowej WPR?
W nowej WPR zwiększono wydatki na klimat, środowisko i dobrostan zwierząt oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności, którym są ekoschematy.
W ramach I filaru od 2023 r. rolnicy będą otrzymywali następujące płatności bezpośrednie:
- płatność podstawowa,
- płatność redystrybucyjna,
- płatności dla młodego rolnika,
- płatności związane z produkcją do: krów, bydła, owiec i kóz, buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych oraz strączkowych na ziarno.
Polska będzie kontynuowała wypłatę wprowadzonej w bieżącym roku uzupełniającej płatności podstawowej. Wśród płatności realizowanych z I filaru znajdą się także ekoschematy. Jest ich sześć:
- Obszary z roślinami miododajnymi,
- Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
- Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych,
- Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
- Biologiczna ochrona upraw,
- Dobrostan zwierząt.
Jakie dotacje mogą otrzymać rolnicy w ramach z II filaru?
W ramach II filaru będą kontynuowane płatności ONW, wsparcie na rozwój małych gospodarstw oraz młodych rolników, aczkolwiek oprócz młodych rolników o pomoc na rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej oraz przedsiębiorstw wiejskich będą mogli występować także inni rolnicy.
Wśród działań inwestycyjnych przewidziano wsparcie na inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń, inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej, inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF oraz inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu.
Będzie także wsparcie w formie dotacji oraz instrumentów finansowych na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Jest to działanie zbliżone do obecnej modernizacji gospodarstw.
Wśród działań bezpośrednio oddziałujących na środowisko znalazły się: ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 oraz poza Natura 2000, rolnictwo ekologiczne, ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000, zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych, zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin oraz zwierząt w rolnictwie oraz bioróżnorodność na gruntach ornych.
Przewidziano także dotacje na działania związane z zalesianiem oraz tworzeniem zadrzewień śródpolnych i rozwój usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa (instrumenty finansowe).
Utrzymano także pomoc na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych oraz marketing i rozwój współpracy dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości oraz scalanie gruntów.
Plan Strategiczny przewiduje też, że kontynuowane będą dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz – co jest nowością – dofinansowanie funduszy wzajemnościowych.
Dopłaty nadal będzie wypłacać ARiMR
MRiRW zdecydowało, że w celu zapewnienia ciągłości realizacji zadań przez agencję płatniczą i wypłat dla beneficjentów WPR będzie nią nadal Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– W trakcie prowadzonych przez Komisję Europejską uzgodnień rozporządzeń dotyczących m.in. kwestii związanych z akredytacją agencji płatniczych, Komisja podkreślała, że akredytacja jest konieczna tylko w przypadku przyjęcia odpowiedzialności za wydatki, za które agencja płatnicza nie była wcześniej odpowiedzialna. Agencje płatnicze, które w poprzedniej perspektywie były akredytowane dla wydatków EFRG i EFRROW nie muszą być ponownie akredytowane na nowy okres programowania, mimo że w Planie Strategicznym będą nowe interwencje – czytamy w uzasadnieniu projektu.
W nowej WPR rolnicy też będą mogli otrzymywać zaliczki dopłat bezpośrednich
W nowej WPR minister rolnictwa będzie mógł podjąć decyzję o wypłacie zaliczek z tytułu:
- interwencji w formie płatności bezpośrednich,
- interwencji związanych z obszarem na rozwój obszarów wiejskich,
- przejściowego wsparcia krajowego.
Zasady uruchamiana zaliczek będą analogiczne jak dotychczas obowiązujące dla płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego.
Wykaz beneficjentów WPR w internecie
W ustawie określono, że tak jak obecnie na stronie internetowej administrowanej przez MRiRW publikowany będzie wykaz beneficjentów wspólnej polityki rolnej. We wnioskach o przyznanie pomocy i wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich wnioskodawca składa oświadczenie, że przyjmuje do wiadomości, że informacje o przyznaniu pomocy beneficjentowi będą publikowane na stronie internetowej MRiRW.
Wykaz beneficjentów ma być dostępny z danymi za dwa lata budżetowe. Aktualizacja wykazu beneficjentów odbywa się raz w roku – do 31 maja.
wk, ksz, msz, fot. pixabay.com