Co w tym przypadku wchodzi do spadku, a co się do niego nie wlicza? Czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pyta, czy to co otrzymał już syn z innego związku również zostanie wliczone do spadku. Odpowiada redakcyjny prawnik, Alicja Moroz.
W listopadzie ubiegłego roku zmarł mój mąż. Dopiero po jego śmierci dowiedziałam się, że miał syna z innego związku. Wiem, że jest on na równi ze mną i naszymi dziećmi uprawniony do spadku po mężu. Okazało się, że część już dostał, bo mąż upoważnił go do pobrania ze swojego rachunku w banku kwoty 25 tys. zł. Czy to zostanie wliczone do spadku? - pyta czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Wypłata z konta po śmierci spadkodawcy
W myśl art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej
może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom określonej kwoty pieniężnej. Jest to dyspozycja wkładem na wypadek śmierci.
Możliwość jej uczynienia nie dotyczy rachunków wspólnych. Dyspozycja na wypadek śmierci może być dokonana tylko na rzecz następujących osób: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa. Jest więc ograniczona do najbliższej rodziny zmarłego, czyli właściwie do osób będących jednocześnie spadkobiercami zmarłego posiadacza rachu...