Ile państwa Europy Środkowo-Wschodniej wydają na rolnictwo?
W 2019 roku Polska była państwem ze średnimi wydatkami na rolnictwo. Rocznie było to około 3156 mln euro. Mniej na dofinansowanie sektora rolniczego wydały:
- Estonia – 121 mln euro
- Łotwa - 127 mln euro
- Litwa – 240 mln euro
- Ukraina – 498 mln euro
- Białoruś – 1 mld euro
- Czechy – 1,18 mld euro
Wśród sąsiadów Polski tylko dwa kraje inwestują w rolnictwo więcej niż nasze państwo, jednak są to kwoty znacznie wyższego rzędu. W 2019 roku Niemcy przeznaczyły na wsparcie sektora rolniczego 7,14 mld euro, zaś Rosja 6,4 mld euro.
Ilu jest rolników w Europie Środkowo-Wschodniej?
Wśród swoich sąsiadów, Polska ma jeden z największych odsetków zatrudnienia w rolnictwie. Procentowo wynosił on w 2019 roku około 6,27 proc. Więcej rolników niż w Polsce jest tylko na Ukrainie: 6,78 proc. Na Białorusi odsetek rolników stanowi 4 proc., na Łotwie 3,46 proc., w Rosji 3,31 proc., w Estonii 1,61 proc., w Czechach 1,32 proc., na Litwie 0,95 proc., w Niemczech 0,61 proc. Jak pokazują te dane, im więcej jest pracowników w sektorze rolnictwa, tym mniejsze są wydatki na jednego pracownika.
Ile dotacji przypada na jedną osobę zatrudnioną w branży agro?
Roczny budżet krajów w przeliczeniu na jedną osobę, zatrudnioną w sektorze rolno-przemysłowym, wygląda następująco:
- Ukraina – 0,2 tys. euro,
- Polska – 1,3 tys. euro,
- Rosja – 1,3 tys. euro,
- Łotwa – 1,9 tys. euro,
- Białoruś – 2,7 tys. euro,
- Estonia – 5,7 tys. euro,
- Czechy – 8,3 tys. euro,
- Litwa – 9 tys. euro,
- Niemcy – 14 tys. euro.
Wskaźnik ten wypada dla Polski słabo w porównaniu z Niemcami czy Czechami. Wygląda więc na to, że choć nasz kraj sporo inwestuje w rolnictwo, wciąż “cena specjalisty” w naszym kraju jest niewysoka. Wynika to także z faktu, że w Polsce jest duży odsetek rolników. Mając to na uwadze, rząd powinien dostosowywać strategie i wydatki w taki sposób, by zwiększać szanse rolników na prowadzenie nowoczesnych, rozwiniętych gospodarstw.
Zuzanna Ćwiklińska, Maryia Khamiuk, oprac. na podst. Thinktanks.by, fot. pixabay.com