StoryEditorPrzepisy prawa

Kiedy i jak zawierać umowy na dostawy produktów rolnych?

19.03.2018., 17:03h
Umowy na dostawy produktów rolnych to jeden z tematów omawianych podczas Agro Akademii organizowanej przez Bank BGŻ BNP Paribas. 13 marca w Opalenicy o szczegółach jej funkcjonowania mówił Cezary Madaj, rzeczoznawca Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa. Umowy takie funkcjonują w Polsce od 2015 r., a od 2017 r. za ich brak lub wadliwe sporządzenie grozi kara.

Kto musi zawrzeć umowę na dostawę produktów rolnych?


Umowa powinna być zawarta między rolnikiem, który prowadzi gospodarstwo, a nabywcą, zbywcą lub pośrednikiem produktów rolnych. Obowiązek jej zawarcia dotyczy zarówno nabywcy jak i dostawcy produktów rolnych, jednakże kara pieniężna za brak pisemnej umowy jest nakładana na nabywcę – tłumaczył Madaj.

Producenci realizujący dostawy jako członkowie grup producenckich i spółdzielni są zwolnieni z zawierania tego typu umów. – Jednakże rolnicy, którzy są nabywcami produktów rolnych, np. od sąsiada, powinni zawierać takie umowy. Przepisy określają, jakie produkty powinny być objęte obowiązkiem umowy, należy pamiętać, że dotyczy to też produktów ubocznych produkcji rolnej, czyli np. słomy – uczulał Madaj.



  • Spotkanie w Opalenicy zamknęło cykl tegorocznych Agro Akademii organizowanych dla rolników przez Bank BGŻ BNP Paribas

Co musi zawierać taka umowa?


Przepisy nie precyzują, w jakiej formule powinna być spisana taka umowa, określają jednak, jakie elementy powinna zawierać.

Są to: cena jednostkowa, ilość (masa, sztuka, opakowanie) i jakość produktu, okres obowiązywania umowy (na czas określony lub nieokreślony), szczegóły dotyczące terminu i procedury płatności (gotówka, przelew albo płatność przy odbiorze lub w innym terminie), warunki odbioru czy też dostawy. W umowie powinien znaleźć się też zapis regulujący zaistnienie siły wyższej, która zwolni z obowiązku wywiązania się z umowy – wyliczał rzeczoznawca.

Kary a brak lub wadliwą umowę na dostawę produktów rolnych


Za brak umowy na nabywcę może zostać nałożona kara w wysokości 10% całej transakcji bądź też 5% w przypadku, gdy umowa jest sporządzona wadliwie.

Mając taką umowę można dochodzić swoich praw na drodze sądowej, w sytuacji np. gdy odbiorca chce zapłacić niższą cenę lub zalega z zapłatą – mówił Madaj.

Umowa powinna być sporządzona przez dostarczeniem produktu.

Optymalna sytuacja byłaby taka, gdyby umowy zawierane były z określonym wyprzedzeniem. Wtedy można by było planować, co produkować i za ile. W praktyce umowy są zawierane tuż przed dostawą, co powoduje, że nowe przepisy nie spełniają swojej założonej funkcji – twierdzi rzeczoznawca.

Umowę na dostawy produktów rolnych należy przechowywać przez 2 lata . Można ją zawierać elektronicznie, czyli poprzez sms lub email, jednakże trzeba pamiętać, że musi ona zawierać wszystkie niezbędne elementy.

dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 23:58