StoryEditorporady prawne

Kiedy i na jakich zasadach rodzeństwo może żądać zachowku?

10.04.2019., 15:04h
W 2001 r. rodzice przepisali mi darowizną gospodarstwo o powierzchni 10 ha wraz z budynkami. Ja z kolei przepisałem to gospodarstwo na mego syna. Czy brat i siostra mogą po tylu latach domagać się od mego syna zachowku? W chwili przepisywania gospodarstwa żadne z nich go nie chciało, bo ziemia była tania, a oni nie chcieli na niej pracować. Jak to wygląda w świetle prawa?

Ewentualne dochodzenie zachowku będzie możliwe dopiero po śmierci rodziców, czyli darczyńców. Poza tym rodzeństwo może żądać zachowku jedynie od Pana, a nie Pana syna, gdyż to Pan został obdarowany przez rodziców.

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się z tytułu zachowku połowa wartości udziału, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, należą mu się dwie trzecie wartości udziału spadkowego. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku albo w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny albo w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Do spadku dolicza się darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych ani dokonanych przed więcej niż dz...

Pozostało 55% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 09:13