Od kilku lat prowadzę gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. W celu ograniczenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej zdecydowałem się w ubiegłym miesiącu na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na budynku inwentarskim. Gospodarstwo i dom mieszkalny korzystają z jednego licznika energii elektrycznej w taryfie C12A. Z urzędem skarbowym rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy w takim przypadku należy mi się zwrot całego podatku VAT od przeprowadzonej inwestycji?
Kiedy możliwy jest zwrot VAT-u w całości?
Jeżeli energia elektryczna uzyskiwana z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana zarówno na cele związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, jak i na zaopatrzenie w prąd gospodarstwa domowego rolnika, nie jest możliwy zwrot podatku VAT w całości.
Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje bowiem rolnikowi tylko w takim stopniu, w jakim wykorzystuje zakup na potrzeby dotyczące gospodarstwa.
W jakich sytuacjach podatnik VAT może obniżyć kwotę podatku?
Zgodnie z art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, c
zynny podatnik VAT, nabywając towary i usługi, ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z zakupu, pod warunkiem że zakupione towary czy usługi służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do któr...