Chcemy kupić z żoną grunty rolne. Nasze gospodarstwo jest objęte wspólnotą majątkową, ale żona nie jest rolnikiem indywidualny. Co teraz? Ponadto, czy możemy przekazać w darowiźnie grunt rolny o powierzchni 0,6 ha z domem mojej siostrze z naszego wspólnego majątku? Siostra też nie jest rolnikiem indywidualnym, a tylko ja jestem jej osobą bliską.
Jeden z małżonków musi spełniać wymogi
Według art. 2a ust. 3a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego,
jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, wystarczające jest, gdy określone w ustawie wymogi dotyczące nabywcy nieruchomości rolnej spełnia jeden z małżonków. W stanowisku MRiRW, KOWR oraz Krajowej Rady Notarialnej z 27.02.2020 r. w sprawie stosowania w praktyce ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego podkreślono, że zasada ta ma charakter uniwersalny. Znajduje zastosowanie zarówno przy ocenie możliwości nabycia nieruchomości przez rolnika indywidualnego, przy korzystaniu ze zwolnień ustawowych (art. 2a ust. 3), o ile nabycie następuje do majątku wspólnego.
Kupno gruntów w tym przypadku jest dozwolone
Zatem mogą Państwo nabyć grunty rolne do majątku wspólnego. W stanowisku wskazano też, że „…
zwolnienie przewidziane dla obrotu pomiędzy osobami bliskimi znajduje także zastosowanie, gdy zbycie następuje z małżeńskiego majątku wspólnego małżonków, względem jednego z których nabywca jest osobą bliską (np. małżonkowie darują nieruchomość bratu jednego z małżonków)”....