W myśl obecnie obowiązujących przepisów w przypadku Pani syna termin rozpoczęcia działalności rolniczej byłby liczony od dnia ukończenia nauki. W aktualnym naborze wniosków okres, jaki mógł upłynąć od rozpoczęcia działalności rolniczej do złożenia wniosku o pomoc, został wydłużony z 12 do 15 miesięcy. Jest to wynik znowelizowanego rozporządzenia MRiRW z października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego PROW 2007–2013. Natomiast w projekcie PROW na lata 2014–2020 mowa jest znowu o 12 miesiącach.
W myśl § 7 rozporządzenia z 2007 r. za datę rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się dzień wejścia po raz pierwszy w posiadanie nieruchomości o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha. W przypadku osoby, która nabyła gospodarstwo przed ukończeniem 18. roku życia, przyjmuje się, że jest to dzień ukończenia 18 lat. Jeśli jednak osoba ta kontynuuje naukę w systemie dziennym w szkole ponadgimnazjalnej, z wyłączeniem zasadniczej szkoły zawodowej i trzyletniej szkoły specjalnej, za datę rozpoczęcia działalności rolniczej uważa się dzień ukończenia nauki. Najpóźniej jednak może to być dzień ukończenia 26 lat. Obowiązuje przy tym wymóg, aby nie było przerw w nauce.
Nabycie gospodarstwa po ojcu w spadku nie byłoby brane pod uwagę, gdyby syn w ciągu roku od jego nabycia zbył swój udział w odziedziczonym gospodarstwie, obecnie jest jednak na to za późno.
W nowym PROW natomiast ma być brane pod uwagę prowadzenie gospodarstwa rolnego w charakterze kierującego nim. O pomoc będą mogły się ubiegać osoby, które jeszcze nie rozpoczęły takiej działalności. Wsparcie otrzymają też ci, którzy prowadzą gospodarstwo rolne jako kierujący nim nie dłużej niż 12 miesięcy w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Kierujący gospodarstwem rolnym prowadzi je osobiście na własny rachunek i we własnym imieniu, gdy w nim pracuje i podejmuje wszelkie decyzje go dotyczące. Sam ponosi też koszty i czerpie korzyści w związku z jego prowadzeniem.
Młody rolnik ubiegający się o premię, według obecnych przepisów, może planować prowadzenie gospodarstwa na gruntach dzierżawionych. W przypadku dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego wymaga się, aby umowę zawarto na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy. W przypadku natomiast dzierżawy od innych podmiotów, w tym od osób fizycznych, umowa musi być zawarta na co najmniej 10 lat. Powinna mieć formę aktu notarialnego lub datę pewną.
W praktyce spotykamy się z dwoma rodzajami daty pewnej. Pierwszy polega na urzędowym poświadczeniu daty zawarcia umowy dokonanym przez notariusza (nie chodzi tu jednak o zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, lecz notarialne poświadczenie daty). Drugi rodzaj daty pewnej to urzędowe poświadczenie daty, w której umowa już trwała. Data pewna może mieć wówczas postać urzędowego wpisu umowy do danego rejestru, np. do ewidencji gruntów i budynków, albo jakiejkolwiek wzmianki dokonanej na dokumencie umowy przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza.
Alicja Moroz