StoryEditorPorady prawne

Kiedy może dojść do podziału gospodarstwa rolnego w wyniku spadku?

15.09.2019., 15:09h
Żona wraz z rodzeństwem otrzymała w spadku po rodzicach gospodarstwo. Wszyscy, oprócz jednej osoby, zrzekli się swoich części na rzecz mojej żony. Pierwsza sędzia, która prowadziła sprawę, powiedziała, że gospodarstwa nie można dzielić, tylko należy spłacić resztę rodzeństwa. Niestety, jedno z rodzeństwa założyło kolejną sprawę, ponieważ chce dostać ziemię. Sędzia, który teraz prowadzi sprawę, powiedział, że gospodarstwo można dzielić. Jak to właściwie jest?

Podział fizyczny gospodarstwa w wyniku działu spadku, podobnie jak w przypadku zniesienia współwłasności, jest dopuszczalny tylko wówczas, gdy nie stoi w sprzeczności z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej. To zaś podlega ocenie w postępowaniu sądowym. 

Do działu spadku – zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego – w kwestiach nieuregulowanych odmiennie stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.  

Współwłasność a podział gospodarstwa

Sposób zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego określają art. 213 i 214 k.c. W myśl pierwszego z nich, jeżeli zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele. Należy przy tym pamiętać, że przyznanie przez sąd gospodarstwa rolnego musi być zgodne z przepisami ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, co oznacza, że nieruchomości rolne mogą być przyznane tylko tym współwłaścicielom, którzy mają status rolników indywidualnych....

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:55