Podział fizyczny gospodarstwa w wyniku działu spadku, podobnie jak w przypadku zniesienia współwłasności, jest dopuszczalny tylko wówczas, gdy nie stoi w sprzeczności z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej. To zaś podlega ocenie w postępowaniu sądowym.
Do działu spadku – zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego – w kwestiach nieuregulowanych odmiennie stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.
Współwłasność a podział gospodarstwa
Sposób zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego określają art. 213 i 214 k.c. W myśl pierwszego z nich, jeżeli zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele. Należy przy tym pamiętać, że przyznanie przez sąd gospodarstwa rolnego musi być zgodne z przepisami ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, co oznacza, że nieruchomości rolne mogą być przyznane tylko tym współwłaścicielom, którzy mają status rolników indywidualnych....