Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy. Komu się należy? Kiedy możliwe jest zawieszenie wypłaty części uzupełniającej renty rolniczej oraz jak temu zaradzić. Na pytania czytelniczki "Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz.
Mój mąż ma od niedawna przyznaną rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. Jednak część uzupełniająca jest zawieszona w 50% z powodu prowadzenia działalności rolniczej. Gospodarstwo jest moją własnością, otrzymałam je od swoich rodziców w darowiźnie. Pracuję także poza rolnictwem i nie jestem ubezpieczona w KRUS. Czy w tej sytuacji nie należy się mężowi pełna renta? Może jest możliwość przyznania jej w drodze wyjątku? Nie chcę jeszcze przekazać gospodarstwa któremuś z dzieci, bo i syn, i córka studiują.
Ubezpieczenie społeczne rolników
Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
wypłata części uzupełniającej emerytury lub renty rolniczej ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt lub rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. Nie uwzględnia się przy tym: