Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych. Zasada ta nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej przez np. osobę bliską zbywcy. Po przekroczeniu 300 ha gospodarstwo rolne nie jest już gospodarstwem rodzinnym, a rolnik rolnikiem indywidualnym.
W przypadku powiększania gospodarstw, które nie są rodzinne, można ewentualnie skorzystać z art. 2a ustawy. Według niego, jeżeli nabywana nieruchomość rolna albo jej część ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej wystarczające jest, gdy rolnikiem indywidualnym jest jeden z małżonków.
Nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż rolnicy indywidualni może nastąpić także za zgodą prezesa Agencji, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek zbywcy, jeżeli:
- wykaże on, że nie było możliwości nabycia nieruchomości rolnej przez uprawnione podmioty,
- nabywca daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej,
- w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.
Nie ma problemu, aby nabył Pan tylko część dzierżawionych nieruchomości rolnych – tak, by powierzchnia gospodarstwa rolnego nie przekroczyła 300 ha i aby nie stracił Pan statusu rolnika indywidualnego, a gospodarstwo pozostało rodzinnym.