Czy na umowie użyczenia można pobierać czynsz?
Umowa, jaką zawarł Pan z bratem, nie daje podstaw do żądania czynszu. Jednak w opisanej sytuacji istnieją podstawy do zażądania zwrotu działki, chyba że brat zgodzi się na podpisanie umowy dzierżawy, która będzie przewidywać zapłatę czynszu.
Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Jak długo może trwać taka umowa?
Strony umowy mogą określić okres, na jaki została ona zawarta. Jeżeli tego nie zrobią, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Artykuł 365 [1] k.c. stanowi, iż zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po wypowiedzeniu.
Kiedy można zażądać zwrotu działki?
W myśl art. 715 k.c., jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym móg...