StoryEditorPorady prawne

Kiedy naliczana jest opłata adiacencka?

14.12.2020., 09:12h
Mam pytanie o opłatę adiacencką. Sądziłem, że jest ona naliczana tylko w przypadku budowy urządzeń infrastruktury technicznej, w której partycypuje państwo albo gmina, bądź starostwo. Okazało się jednak, że gmina obciążyła mnie ta opłatą po dokonanym przez mnie podziale działki. Czy miała do tego prawo?

Co to jest opłata adiacencka?

Według ustawy o gospodarce nieruchomościami, pod pojęciem opłaty adiacenckiej należy rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z unijnego budżetu lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Te opłatę nalicza się jednak także w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Kiedy ustala się opłatę adiacencką?

Wskazuje na to art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Według tego przepisu, jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta mogą ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu.

W jakiej wysokości jest opłata adiacencka?

Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości....

Pozostało 31% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:08