Co to jest opłata adiacencka?
Według ustawy o gospodarce nieruchomościami, pod pojęciem opłaty adiacenckiej należy rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z unijnego budżetu lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Te opłatę nalicza się jednak także w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.
Kiedy ustala się opłatę adiacencką?
Wskazuje na to art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Według tego przepisu, jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta mogą ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu.
W jakiej wysokości jest opłata adiacencka?
Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości....