StoryEditorWiadomości rolnicze

Kiedy telekomunikacja może wejść na grunt?

01.09.2015., 15:09h
Czy przedsiębiorca może wejść na mój grunt i postawić urządzenia oraz kable telekomunikacyjne bez umowy i jakiegokolwiek odszkodowania?

Odpowiedź sugeruje Ustawa z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Jej artykuł 30 wskazuje, że właściciel (użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości) niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym powinien zapewnić temu przedsiębiorcy dostęp do nieruchomości, w tym do budynku oraz miejsca w budynku, w którym zbiegają się kable lub przewody telekomunikacyjne doprowadzone do lokalu w tym budynku. Chodzi o dostęp polegający w szczególności na zapewnieniu możliwości wykorzystywania istniejącego przyłącza lub instalacji telekomunikacyjnej budynku, jeżeli powielenie takiej infrastruktury byłoby ekonomicznie nieopłacalne lub technicznie niemożliwe lub doprowadzeniu nowych przyłączy i poprowadzeniu nowej instalacji. Dotyczy to również odtworzenia istniejącego przyłącza lub wykonania instalacji budynku, które uległy likwidacji, zniszczeniu, uszkodzeniu lub też wymagają przebudowy.

Dostęp ten jest nieodpłatny. Należy wyraźnie wskazać, iż zwolnienie z opłat dotyczy jedynie faktu uzyskania przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego dostępu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 i 3 ustawy szerokopasmowej. Warunki dostępu określa umowa zawarta między przedsiębiorcą telekomunikacyjnym a odpowiednio właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą nieruchomości, właścicielem kabla lub instalacji telekomunikacyjnej budynku lub przyłącza telekomunikacyjnego.

 

Jednocześnie należy zaznaczyć, że według art. 33 ustawy, właściciel niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym musi umożliwić operatorom umieszczenie na nieruchomości obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w celu niezwiązanym z zapewnieniem telekomunikacji w budynku znajdującym się na tej nieruchomości. Dotyczy to instalowania urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzania linii kablowych pod nieruchomością, na niej lub nad nią, umieszczania tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatacji i konserwacji. Warunki korzystania z nieruchomości ustala się w umowie, która jest zawierana na piśmie w terminie 30 dni od wystąpienia przez operatora z wnioskiem o jej zawarcie. Korzystanie jest odpłatne, chyba że strony umowy postanowią inaczej.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 04:08