StoryEditorPorady prawne

Kiedy urzędnik może odmówić wydania zaświadczenia o dzierżawionej ziemi?

16.03.2019., 14:03h
Dzierżawię grunty rolne o powierzchni ponad 20 ha i mam umowę zawartą na 10 lat. Chciałem zgłosić umowę dzierżawy do gminy, ale poinformowano mnie tam, że nie ma takiego obowiązku. Opłacam w imieniu wydzierżawiającego podatek z mojego konta bankowego, gdyż wynika to z umowy. Potrzebuję dokument o posiadanych hektarach przeliczeniowych, w tym także dzierżawionych, do banku w celu realizacji inwestycji. Urzędnik stwierdził, że skoro nie jestem podatnikiem, to takiego zaświadczenia mi nie wystawi.  

Wspominaliśmy już na łamach „Tygodnika”, że przepisy dotyczące podatku rolnego od gruntów oddanych w dzierżawę są niekorzystne dla dzierżawcy. Z jednej bowiem strony art. 702 k.c. przewiduje, że jeżeli w umowie zastrzeżono, że oprócz czynszu dzierżawca będzie obowiązany uiszczać podatki i inne ciężary związane z własnością lub z posiadaniem przedmiotu dzierżawy oraz ponosić koszty jego ubezpieczenia, ustawowe prawo zastawu przysługujące wydzierżawiającemu zabezpiecza również roszczenie wydzierżawiającego względem dzierżawcy o zwrot sum, które z powyższych tytułów zapłacił. 

Z drugiej zaś ustawa o podatku rolnym przewiduje, że tylko niektórzy dzierżawcy mogą być podatnikami tego podatku. Mianowicie stosownie do art. 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podatnikiem tegoż podatku jest dzierżawca gruntów rolnych stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast dzierżawca gruntów prywatnych – tylko w sytuacji, jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. 

Jeżeli więc dzierżawi Pan grunty od osoby, która oddała w dzierżawę grunty rolne nie ze względu na możliwość otrzymania emerytury czy wcześniejszej emerytury z KRUS, nie jest Pan podatnikiem w świetle ustawy o podatku rolnym. Takie rozwiązanie nie jest, oczywiście, korzystne dla dzierżawców gruntów prywatnych. Zasadny wydaje się postulat zmiany regulacji prawnych. 

Może Pan natomiast poprosić wydzierżawiającego, aby udostępnił Panu decyzję podatkową, w której jest liczba hektarów przeliczeniowych, albo wystąpił do urzędu o wydanie stosownego zaświadczenia. Do zaświadczenia może załączyć Pan oświadczenie, że płaci Pan podatek rolny w imieniu wydzierżawiającego, co wynika z umowy dzierżawy, a właściciel czy urząd gminy może to poświadczyć. 


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 22:27