Mam pytanie o zasady pisemności umów dotyczących zbywania produktów rolnych. Ponoć przepisy te się zmieniły. W jakich przypadkach nie potrzeba mieć takiej umowy? – zapytał jeden z prenumeratorów "Tygodnika Poradnika Rolniczego" w ramach bezpłatnych porad prawnych.
Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:
Według art. 38q ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, każde dostarczenie produktów rolnych takich, jak zboża, buraki cukrowe, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, tytoń, wołowina i cielęcina, mleko surowe, wieprzowina, baranina i kozina, jaja oraz mięso drobiowe, wymaga zawarcia umowy obejmującej jedną lub wiele dostaw. Warunek zawarcia pisemnej umowy jest spełniony również w przypadku zawarcia umowy w formie dokumentowej albo elektronicznej.
Wyjątki od wymogu zawarcia umowy
Powyższy wymóg nie dotyczy dostaw bezpośrednich i rolniczego handlu detalicznego oraz w przypadku, gdy producent rolny jest członkiem spółdzielni i dostarcza do niej produkty. Obowiązek zawierania umów nie dotyczy również, gdy rolnik należy do grupy producentów rolnych lub wstępnie uznanej lub uznanej grupy produce...