StoryEditorPorady prawne

Komu należą się dopłaty bezpośrednie w przypadku dzierżawy?

20.12.2018., 16:12h
Mąż otrzymuje emeryturę z KRUS w pełnej wysokości z racji wieku emerytalnego. Spisał umowę dzierżawy z córką i podpisał oświadczenie w Kasie, że nie prowadzi działalności rolniczej. Otrzymuje emeryturę w pełnej wysokości. Czy może pobierać dopłaty bezpośrednie i dopłaty do bydła? Czy może być zarejestrowany jako płatnik VAT?

Dopłaty należą się osobie prowadzącej działalność rolniczą

Według ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego, nie uwzględniając m.in. gruntów oddanych w dzierżawę.

Skoro oddał Pan grunty córce w dzierżawę, to ona prowadzi na tych gruntach działalność rolniczą roślinną i zwierzęcą. W świetle ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego art. 18, w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu (dzierżawcy).

Kiedy jest się płatnikiem VAT?

Pytanie, czy był Pan zarejestrowany jako płatnik VAT z tytułu rolniczej czy pozarolniczej działalności rolniczej? Skoro zaprzestał Pan prowadzenia działalności rolniczej, to już nie będzie Pan jej prowadził, zatem nie będzie płatnikiem VAT. Natomiast jeżeli prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, to po przekazaniu gospodarstwa rolnego może Pan nadal ją prowadzić.

dr hab. Aneta Suchoń
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 18:53