StoryEditorWiadomości rolnicze

Koniec z absurdalnym prawem i blokadą kredytów dla rolników

28.01.2022., 11:01h
Parlament naprawił swój błąd i zmienił przepisy blokujące udzielanie kredytów rolnikom. Za nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego opowiedzieli prawie wszyscy posłowie. Oznacza to, że rolnicy będą mogli na normalnych warunkach zaciągać kredyty.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego odcięła rolników od kredytów, pożyczek, czy leasingów. Pisaliśmy o tym TUTAJ

W świetle nowych przepisów kredytodawca-wierzyciel nie może zająć np. nieruchomości rolnika, by odebrać niespłacone zobowiązania finansowe. W takim przypadku udzielanie kredytu rolnikom jest dla banków operacją ryzykowną i wiele z nich po prostu wycofa się z finansowania.

Wynika to nie tylko z chęci zminimalizowania ryzyka, ale też z prawa, które zabrania udzielenia kredytu w sytuacji, gdy nie da się ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia z majątku kredytobiorcy.

Związek Banków Polskich tłumaczył, że pominięcie jednego przepisu uniemożliwia wierzycielom, czyli bankom, firmom leasingowym, dostawcom maszyn, środków ochrony roślin, dostawcom materiału siewnego oferującym rolnikom kredyty kupieckie, którzy mają ustanowione zabezpieczenia rzeczowe, zaspokojenie ich roszczeń. A w przypadku nowych umów - ustanowienia zabezpieczeń rzeczowych dla tych kredytów. 

Rolnik znów będzie mógł wziąć kredyt  

Na szczęście senatorowie i posłowie postanowili zgodnie naprawić swój błąd. Wczoraj Sejm przegłosował poprawkę, która zabezpiecza kredyty zaciągane przez rolników. Za nowelizacją opowiedziało się 455 posłów, dwóch było przeciw.

Senator Ryszard Bober zaznaczył, że wydawało się, że ustawa będzie chroniła interes również banków. Stała się jednak źródłem kłopotów. Banki nie tylko przestały udzielać kredytów, ale musiały tworzyć rezerwy. 

- Z tego tytułu banki spółdzielcze musiałyby już utworzyć rezerwy, według szacunków komisji nadzoru bankowego, w granicach ok. 200 mln. Banki komercyjne, które finansują sektor rolniczy, również musiałyby takie rezerwy tworzyć i według tych szacunków byłaby to kwota ok. 400 mln zł. Na to nakładają się obawy wszystkich firm, które prowadzą działania leasingowe w sektorze rolnictwa – szacowana wielkość to ok. 80 mld zł – tłumaczył w Sejmie senator Ryszard Bober, prosząc o pilne procedowanie ustawy. 

Wiceminister rolnictwa: rolnicy muszą mieć możliwość uzyskiwania kredytów

Również ministerstwo rolnictwa opowiedział się za nowelizacją. 

- To poparcie wynika z interwencji przede wszystkim organizacji rolniczych, które do nas się zgłosiły, ale także sektora bankowego. Rolnicy muszą mieć możliwość uzyskiwania kredytów, kredytów obrotowych, kredytów inwestycyjnych na bieżącą działalność, a także na rozwój swoich gospodarstw, także w związku z pozyskiwaniem środków europejskich – mówił w Sejmie wiceminister Ryszard Bartosik wiceminister rolnictwa.

Rolnicy liczą na szybki podpis nowelizacji przez prezydenta

Z decyzji Sejmu zadowoleni są przede wszystkim rolnicy.

- Ta decyzja Parlamentu pozwoli na powrót instytucji finansujących rolnictwo do sprawnej realizacji swoich zadań. W związku z czym bardzo dziękujemy Posłom i Senatorom za zrozumienie powagi tej sprawy i podjęcie szybkich kroków naprawczych. Liczymy, że Pan Prezydent, bez zbędnej zwłoki, podpisze nowelizację ustawy Kodeks postępowania cywilnego – oceniła Wielkopolska Izba Rolnicza. 

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 06:13