Dokonanie jakichkolwiek dopisków w akcie notarialnym nie jest obecnie możliwe.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 2 lutego 2005 r. (sygnatura akt: IV CKN 453/04), zakres nałożonych na notariusza obowiązków ma kształtować wysoki stopień pewności wywołania skutków prawnych przez strony umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Akt taki kończy się stwierdzeniem o jego odczytaniu, przyjęciu i podpisaniu. I z tej przyczyny należy uznać, że odzwierciedla on dokładnie tę wolę stron, dotyczącą przesunięć majątkowych, jaką miały one w chwili zawierania umowy.
W myśl art. 55[3] Kodeksu cywilnego, za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą. Są nim też prawa związane z jego prowadzeniem. Koniecznym i niezbędnym składnikiem każdego gospodarstwa rolnego jest grunt rolny. Inne składniki nie są konieczne dla bytu samego gospodarstwa.
Czynność prawna mająca za przedmiot gospodarstwo rolne obejmuje wszystko, co wchodzi w skład tego gospodarstwa, chyba że co innego wynika z treści tej czynności.
Jeśli przedmiotem darowizny były ściśle określone nieruchomości gruntowe, nie może to niestety oznaczać, że ojciec przekazał Panu również pozostałe składniki swego majątku wchodzące w skład gospodarstwa.
Jedynym wyjściem z sytuacji jest zawarcie kolejnej umowy darowizny, na mocy której ojciec przekaże Panu ciągnik i maszyny. Zgodnie bowiem z art. 890 § 1 k.c., oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednak umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy (w przypadku rzeczy ruchomych) staje się ważna, jeżeli zostało spełnione przyrzeczone świadczenie.