StoryEditorWiadomości rolnicze

Kościół dostał ponad 90 tys. ha gruntów rolnych za darmo! Ile jest warta ta ziemia?

30.08.2022., 09:08h
Kościół dostał od państwa 90 tys. hektarów gruntów rolnych, a kilkaset kolejnych wniosków czeka na rozpatrzenie. Czy kolejne grunty będą trafiać w użytkowanie kościoła?

O ile więcej ziemi Kościół zyskał niż stracił?

Ustanowione w 1989 roku przepisy zakładają, że Kościół katolicki ma możliwość nieodpłatnego nabywania gruntów znajdujących się na terenach Ziem Odzyskanych, czyli na zachodzie i północy Polski. Tereny te Polska otrzymała po II wojnie światowej. 

Okazuje się, że już w 2013 roku państwo polskie przekazało Kościołowi na Ziemiach Odzyskanych łącznie ponad 38 tysięcy hektarów gruntów. Oznacza to, że już 10 lat temu kościół otrzymał od państwa o 5 tysięcy hektarów więcej, niż stracił w wyniku II wojny światowej.

Ile dokładnie ziemi otrzymał Kościół w Polsce? 

Odpowiedzi posłom Lewicy udzielił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że od 1992 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. do kościelnych osób prawnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa trafiło 90 378 ha, w tym 82 656 ha na rzecz Kościoła Katolickiego. Przekazanie gruntów miało charakter nieodpłatny. 

W ciągu ostatniego półtora roku, od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2022 r., kościelnym osobom prawnym przekazano łącznie 208 ha, w tym:  

  • w 2021 roku przekazano 168 ha, z czego 86 ha na rzecz Kościoła Katolickiego,
  • w I półroczu 2022 r. przekazano 40 haw całości na rzecz Kościoła Katolickiego. 

Czy do Kościoła trafią kolejne grunty? 

Centrala Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przekazała, że do 31 marca 2022 do oddziałów terenowych KOWR wpłynęło 407 kolejnych pism od kościelnych osób prawnych, które są zainteresowane nieodpłatnym przekazaniem gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na ich rzecz. 

- Z uwagi na fakt, że znaczna część wniosków nie zawiera informacji co do oznaczenia nieruchomości oraz powierzchni, a stanowi jedynie informację o zainteresowaniu przejęciem gruntów, brak jest możliwości określenia powierzchni, której dotyczą te wystąpienia. W tym miejscu należy podkreślić, że nie są to wnioski inicjujące postępowanie w przedmiocie przekazania nieruchomości, gdyż takie żądania powinny być składane do wojewody – napisał wiceminister R. Romanowski.

Kto zatrzyma przekazywanie ziemi Kościołowi?

Jak informuje resort rolnictwa, póki co nie są prowadzone prace, które pozwolą na zmianę przepisów dotyczących nieodpłatnego przekazywania gruntów kościołowi. Wnioskowała o to Lewica jeszcze w ubiegłym roku. Politycy tego ugrupowania oszacowali, że wartość przekazanych w ten sposób gruntów to ok. 3,5 mld zł. Oskarżali Kościół o to, że otrzymanymi gruntami spekuluje na rynku. Ustawa nie została jednak skierowana do prac parlamentarnych.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 21:06