Nowe przepisy blokują finansowanie rolnictwa
Nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego, która jutro wchodzi w życie, istotnie ogranicza finansowanie sektora rolnego. Dlaczego? Bo określa, jakie elementy majątku rolnika nie mogą być zajęte przez komornika. To powoduje, że kredytodawca-wierzyciel nie będzie mógł zająć np. nieruchomości rolnika, by odebrać niespłacone zobowiązania finansowe.
W takim przypadku udzielanie kredytu rolnikom stanie się dla banków operacją ryzykowną i wiele z nich po prostu wycofa się z finansowania. Oznacza to, że kredyty bankowe, pożyczki, leasingi czy kredyty kupieckie mogą już niebawem być niedostępne dla rolnika.
Zdaniem Związku Banków Polskich regulacja ta zaburzy i uniemożliwi sprawne finansowanie rolnictwa.
Co z już udzielonymi pożyczkami i kredytami?
Jak zwraca uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza, bardzo skomplikuje się również sytuacja w zakresie już udzielonych kredytów i pożyczek. Samorząd szacuje, że dotyczy to aż 300 tys. gospodarstw, które dziś korzystają z różnych instrumentów finansowania.
- W przypadku wielu banków, szczególnie tych spółdzielczych, oznaczać to będzie konieczność podwyższania rezerw i straty finansowe. Ta sytuacja dotyczyć będzie również firm leasingowych, firm pożyczkowych czy instytucji rządowych zabezpieczających udzielane dotacje rolnikom – zaznacza Piotr Walkowski, prezes WIR.
Rolnicy i bankowcy apelują o pilną zmianę przepisów
W związku z nowelizacją ustawy, pod koniec grudnia 2021 roku Związek Banków Polskich spotkał się z przedstawicielami rolników, izb rolniczych i organizacji działających w otoczeniu rolnictwa.
Zaapelowali do rządu, parlamentarzystów, szefów klubów i kół parlamentarnych o pilne skorygowanie przepisów. Mają też wystąpić do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o uznanie już istniejących zabezpieczeń do czasu przyjęcia zmian w KPC.
W tym roku kredyty będą wyjątkowo potrzebne rolnikom
Przedstawiciele środowisk rolniczych wskazywali, że z nowym rokiem wzrosną potrzeby finansowania nowej produkcji, które w tym roku będą szczególnie duże ze względu na wzrost kosztów nawozów i innych środków produkcji.
Restrukturyzacja gospodarstw wymaga zmian
Eksperci zwrócili także uwagę na konieczność ponownego przeglądu mechanizmów restrukturyzacyjnych w rolnictwie z większym zaangażowaniem KOWR i ARIMR. Ich zdaniem należy także zwrócić uwagę na konieczność szerszego wykorzystania instrumentów gwarancyjnych w sektorze rolnym.
Kamila Szałaj