Agencja podkreśla, iż dane z 19 kwietnia nie są ostateczne, gdyż umowy o udzielenie kredytu ZC mogły być zawierane do 30 kwietnia 2017 r. Wątpliwym jest jednak, że zostanie wykorzystana zarezerwowana na ten cel kwota 375 mln zł. Jak wskazuje Agencja, ostateczne informacje na temat liczby udzielonych kredytów będą dostępne po przekazaniu przez banki stosownych danych, co nastąpi do 15 maja 2017 r.
W związku z tym, w przypadku każdego podmiotu wnioskującego o kredyt z linii ZC banki przeprowadzają odrębną ocenę zdolności tego podmiotu do jego spłaty. W wyniku kompleksowej oceny, uwzględniającej zarówno wymogi dotyczące pomocy Agencji, jak i wymogi wynikające z Prawa bankowego, banki podejmują decyzję o udzieleniu bądź odmowie kredytu. Podjęcie decyzji o jego przyznaniu należy więc wyłącznie do kompetencji banków. Natomiast Agencja na etapie przyjmowania i rozpatrywania przez banki wniosków, rozstrzyga wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania pomocy w formie dopłat do oprocentowania kredytów.
Jak przekazała naszej redakcji ARiMR, przedstawiciele sektora bankowego zwracają uwagę, że w świetle obowiązujących przepisów i zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, zła kondycja finansowa niektórych producentów rolnych może uniemożliwić bankom udzielenie im kredytów z linii ZC.
Przedstawione informacje świadczą o tym, iż pomoc zadłużonym rolnikom w formie kredytów preferencyjnych z linii ZC nie była do końca przemyślana lub została źle sformułowana. ms