Kiedy nie trzeba się rozliczać?
Jeśli emeryt lub rencista w 2017 roku nie osiągnął innego przychodu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie musiał już składać zeznania do skarbówki. Warto przy tym pamiętać, że dochód z gospodarstwa rolnego nie podlega takiemu opodatkowaniu.
W jakich przypadkach trzeba złożyć zeznanie podatkowe
Jeżeli jednak emeryt lub rencista będzie chciał rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z ulg w podatku, wówczas będzie musiał złożyć do fiskusa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37). Samodzielnie będą musieli się rozliczyć także ci emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1% podatku na wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. Należy także pamiętać, że emeryci i renciści nie zapłacą podatku dochodowego, jeśli ich łączny przychód za 2017 r. nie przekroczył kwoty 6600 złotych. Ale i w takim wypadku muszą złożyć PIT.
KRUS może zamiast PIT-40A przesłać też formularz PIT-11A. Kasa zrobi tak w kilku przypadkach, chociażby gdy w czasie 2017 roku świadczenie było wypłacane i przez KRUS, i przez ZUS. Podobnie będzie jeśli KRUS nie pobierał zaliczek na poczet podatku dochodowego ze względu na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, gdy KRUS obniżył pobierane zaliczki na poczet podatku dochodowego, ponieważ wcześniej emeryt lub rencista złożył oświadczenie o chęci wspólnego opodatkowania z małżonkiem lub z dzieckiem (zgodnie z przepisami prawa).
Jeśli otrzymamy PIT-11A z KRUS, to oznacza, że mamy obowiązek samodzielnie rozliczyć się z fiskusem i złożyć do 30 kwietnia 2018 roku w skarbówce PIT-36 lub PIT-37. pm