Komu należy się trzynasta emerytura z KRUS?
Tak zwana “trzynastka” z KRUS przysługuje wszystkim emerytom i rencistom, którzy w dniu 31 marca 2025 roku posiadają prawo do świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jeżeli dana osoba otrzymuje kilka świadczeń, przysługuje jej tylko jedna trzynastka. Nie obowiązują żadne progi dochodowe.
Czy rolnik-emeryt musi wnioskować o trzynastą emeryturę?
Jak co roku, tak również teraz trzynasta emerytura wypłacana będzie rolnikom z urzędu. Nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków ani wypełniania dokumentów - procedura jest automatyczna i wszystkim zajmie się KRUS.
Przeczytaj także: Sanatoria KRUS: gdzie są? Jak rolnik może załatwić pobyt?
Kiedy będzie 13. emerytura 2025?
KRUS nie potwierdził jeszcze dokładnego terminu wypłat trzynastej emerytury, jednak ponieważ przepisy w tym zakresie nie zmieniły się, emeryci mogą szacować, że otrzymają swoje świadczenie w kwietniu. Będzie ono przekazane przy okazji wypłaty comiesięcznej emerytury, zatem trzynastki trafią do seniorów prawdopodobnie w dniach:
- 1 kwietnia,
- 5 kwietnia,
- 6 kwietnia,
- 10 kwietnia,
- 15 kwietnia,
- 20 kwietnia,
- 25 kwietnia.
Ponieważ 5 i 6 kwietnia przypadają w weekend, emeryci dostaną swoje trzynastki wcześniej - zapewne wypłata nastąpi 4 kwietnia.
Ile wyniesie trzynasta emerytura 2025?
Trzynasta emerytura wypłacana jest już po corocznej waloryzacji świadczeń, przeprowadzanej 1 marca. Jej wysokość jest taka sama, jak wysokość obowiązującej najniższej emerytury. W 2024 roku było to 1.780,96 zł brutto. Szacuje się, że po waloryzacji świadczenie to wyniesie około 1884,61 zł brutto.
Przeczytaj także: Renta wdowia KRUS. To rolnik powinien wiedzieć [Pytania i odpowiedzi KRUS]
Czy od trzynastki z KRUS odjęty będzie podatek?
Trzynasta emerytura podlega opodatkowaniu. KRUS odprowadzi od niej zatem zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z trzynastki nie są jednak dokonywane inne potrącenia.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Justyna Czupryniak/canva