Kto może pobrać 800 plus?
1 czerwca 2024 rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800+. Obecnie jest ono przyznawane na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Zarobki rodziny nie mają znaczenia – w tym programie nie obowiązuje kryterium dochodowe od 2019 roku.
Przeczytaj także: 100% wzrost świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Od kiedy?
Czy po 800 plus trzeba składać wniosek?
Okres świadczeniowy w programie Rodzina 800+ (dawniej 500+) trwa rok. Prawo do otrzymywania pieniędzy na dziecko jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Oznacza to, że rodzice, którym przysługuje świadczenie, muszą co roku składać wniosek. Jeżeli zrobią to jeszcze w czerwcu, otrzymają wypłatę z wyrównaniem. Jednak złożenie dokumentów 1 lipca i później wiąże się ze stratą wyrównania - świadczenie będzie wypłacane tylko od bieżącego miesiąca. W przypadku noworodka rodzice mają 3 miesiące na wnioskowanie o 800+. Jeżeli zrobią to na czas, otrzymają wyrównanie do dnia narodzin pociechy.
Wnioski o 800 plus: gdzie składać?
Obecnie wnioski o wypłatę świadczenia 800+ przyjmowane są tylko drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mogą je składać przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną.
Przeczytaj także: Część emerytów dostanie 14. emeryturę z KRUS szybciej
Co nowego w 800 plus od września 2024?
Wrzesień 2024 przyniesie zmiany w programie Rodzina 800+. Najważniejsza z nich dotyczy tego, że aby uzyskać świadczenie, dziecko będzie musiało chodzić do przedszkola (prowadzącego przygotowanie przedszkolne, tzw. “zerówkę”) lub szkoły, która jest zarejestrowana w polskim systemie edukacyjnym. Ten warunek nie dotyczy żłobków. Wyjątkiem będą dzieci, które są w wieku nieobjętym obowiązkiem szkolnym oraz takie, którym odroczono konieczność rozpoczęcia nauki w systemie edukacji.
800 plus: kto straci pieniądze?
Nowe zasady przyznawania 800+ zirytowały wielu rodziców. Okazuje się jednak, że przeważnie nie mają oni powodów do obaw. Świadczenie stracą te maluchy, które nie są zarejestrowane w polskim systemie edukacji - między innymi dzieci z rodzin ukraińskich, które mieszkają w Polsce, lecz pobierają naukę online w szkołach na Ukrainie. Pieniędzy nie otrzymają także osoby, które na co dzień żyją i pracują poza Polską, lecz wciąż są tu zameldowane. Świadczenia 800+ nie stracą za to rodzice kształcący dzieci w edukacji domowej, bowiem ona także jest elementem krajowego systemu.
Przeczytaj także: Stawki składek KRUS na III kwartał 2024 r. Co musisz wiedzieć?
Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Nowe regulacje dotyczące 800+ wejdą w życie 1 września. Ponieważ jednak przyznano już decyzje na okres świadczeniowy do 31 maja 2025, realnie zaczną one obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2025/2026. Oznacza to, że rodzice będą mieli zapas czasu, by spełnić kryteria i wciąż otrzymywać pieniądze na dziecko.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay