pixabay
StoryEditorChoroby zawodowe rolników

Borelioza u rolnika. Jak uzyskać odszkodowanie z KRUS?

22.08.2024., 16:00h

Rolnicy są narażeni na wiele chorób, w tym na te przenoszone przez zwierzęta i owady. Wśród nich dużym zagrożeniem jest borelioza. Co w sytuacji, gdy gospodarz zarazi się boreliozą? Czy KRUS wypłaci odszkodowanie?

Czy borelioza jest chorobą zawodową rolników? 

Rolnicy, podobnie jak przedstawiciele innych profesji, są narażeni na choroby zawodowe. Wśród nich znajduje się także borelioza, bowiem kleszcze wykazują dużą aktywność w miesiącach letnich, a wówczas trwa wzmożona praca w polu. Chorobą zawodową rolników jest także odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, również przenoszone przez kleszcze. Jak podaje KRUS, aż 98 proc. trwałych uszczerbków na zdrowiu u rolników, wynikających z chorób zakaźnych, to wina tych dwóch dolegliwości! 

Czy można się ubezpieczyć od boreliozy? 

Przenoszona przez kleszcze borelioza jest coraz częściej diagnozowaną chorobą. Niestety, jej przebieg może być ciężki. W związku z tym wiele towarzystw ubezpieczeniowych wypłaci polisę choremu na boreliozę w ramach ubezpieczenia od poważnej choroby. Niektóre firmy oferują wręcz osobne ubezpieczenie tylko od tego schorzenia. Co jednak w sytuacji, gdy rolnik nie ma wykupionej polisy na taką okoliczność? 

Przeczytaj także: Pilny apel do premiera. Rolnicy dostają mniej niż połowa emerytury z ZUS

Czy KRUS wypłaci odszkodowanie od boreliozy? 

Ponieważ borelioza jest chorobą zawodową rolników, KRUS wypłaca im jednorazowe odszkodowanie. Warunkiem jest to, że do ukąszenia do kleszcza musi dojść podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a zatem w trakcie pracy w gospodarstwie. 

Jakie odszkodowanie za boreliozę przysługuje rolnikowi? 

KRUS wypłaci rolnikowi jednorazowe odszkodowanie, gdy gospodarz przedstawi potwierdzenie z sanepidu, że choruje na boreliozę. Wówczas chory będzie musiał poddać się badaniu przez lekarza rzeczoznawcę, który określi stopień ubytku na zdrowiu. Jeżeli okaże się on znaczny, rolnikowi może przysługiwać również zasiłek chorobowy. Jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej wynosi 1000 zł. Z kolei zasiłek chorobowy KRUS wypłaca w wysokości 20 zł za każdy dzień. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przy niezdolności do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni i może być przedłużone.

Przeczytaj także: Więcej pieniędzy na leczenie rolników. Ministerstwo zapowiada zmiany

Jakie objawy daje borelioza? 

Jeżeli po pracy w polu znalazłeś u siebie kleszcza, nie bagatelizuj tego. W ciągu kilku tygodni po ukąszeniu może rozwinąć się choroba. Do jej objawów należy rumień wędrujący oraz symptomy takie jak przy grypie. Jeśli to borelioza, należy szybko wdrożyć antybiotykoterapię. W innym przypadku choroba rozwinie się i może doprowadzić do zapalenia stawów, zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych, potrójnego widzenia, paraliżu mięśni twarzy, zawrotów głowy, problemów z mówieniem czy orientacją przestrzenną.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 19:36