Emerytury stażowe dla rolników. Po ilu latach pracy? Jaka stawka?  Canva
StoryEditorEmerytura stażowa 2024

Emerytury stażowe dla rolników. Po ilu latach pracy? Jaka stawka?

21.11.2023., 10:33h
Rząd zapowiada wprowadzanie emerytur stażowych, przysługujących bez względu na wiek. Będą z nich mogli skorzystać także rolnicy. Ile przepracowanych lat upoważni do otrzymania tego świadczenia? Ile wyniesie emerytura stażowa w KRUS?

Rząd PiS wprowadza emerytury stażowe. Będą z nich mogli skorzystać także rolnicy.

Emerytury stażowe. Po ilu przepracowanych latach?

Emerytura stażowa będzie przysługiwała bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Jak czytamy w zapowiedzi projektu ustawy, emerytury stażowe dedykowane będą osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie aktywności zawodowej do osiągnięcia wieku emerytalnego.

- Projektowane rozwiązanie stanowić będzie prawo, a nie obowiązek i wyboru dokona osoba zainteresowana, uwzględniając zarówno swój stan zdrowotny, sytuację finansową jak i możliwość dalszego kontynuowania aktywności zawodowej. Projektowane rozwiązanie pozwala pracownikom z wieloletnim stażem na podjęcie samodzielnie decyzji, uwzględniającej ich sytuację osobistą, zdrowotną, rodzinną, dochodową, majątkową i społeczną, czy kontynuować zatrudnienie, czy zdecydować się na przejście na emeryturę stażową – zaznaczano w zapowiedzi.

Emerytury stażowe także dla rolników

Projekt ustawy obejmuje ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także ubezpieczonych w KRUS-ie. Ubezpieczonemu rolnikowi, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego będzie przysługiwała emerytura rolnicza, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 38 lat w przypadku kobiet i 43 lat w przypadku mężczyzn.

Ile wyniesie emerytura stażowa?

Rząd proponuje, aby nabycie prawa do emerytury stażowej było uzależnione od jej wysokości, tj. świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego. Wysokość emerytury stażowej ma być ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym.

Projekt zakłada, że podstawę obliczenia emerytury stażowej stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie.

Zgodnie z projektem ustawy emerytura stażowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego.

W projekcie proponuje się, aby przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu przekazane zostały jednorazowo na rachunek funduszu emerytalnego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zaewidencjonowane na subkoncie.

Projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (niezależnie, czy powszechnego czy rolniczego) z emeryturą stażową.

image
EMERYTURY ROLNICZE

Emerytury stażowe powinny objąć również rolników

​oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 00:31