Czy składki ZUS wliczą się do KRUS?Sierszeńska/AHM/Canva
StoryEditorRolnicy walczą o wyższe emerytury

Emerytura rolnika: czy składki ZUS wliczą się do KRUS? Ministerstwo wyjaśnia

13.11.2024., 15:23h

Rolnicy apelują o doliczenie do emerytury KRUS lat składkowych w ZUS. Tym, którzy pracują i na roli, i na etacie, praca w gospodarstwie nie wlicza się do emerytury rolniczej. Przez to często tracą prawo do świadczenia z KRUS. Czy to się zmieni? Jest stanowisko ministra rolnictwa.

Rolnicy domagają się doliczenia do emerytury KRUS składek płaconych z ZUS

Rolnicy walczą o wyższe emerytury. Domagają się zmian w systemie emerytalnym KRUS. Chcą, by składki płacone do ZUS były zaliczane do systemu KRUS, co mogłoby podnieść wysokość ich przyszłych emerytur. Domagają się także doliczenia emerytury ze składki płaconej ZUS-owi do emerytury z KRUS. Z wnioskiem w tej sprawie do ministra rolnictwa wystąpiły izby rolnicze. 

- Wystąpiliśmy o wprowadzenie przepisów, które umożliwią doliczenie do emerytury z KRUS lat składkowych w ZUS poniżej 25 lat. Należy również proporcjonalnie doliczyć odpowiednią wysokość emerytury ze składki płaconej na ZUS do emerytury z KRUS - poinformował Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych

Emerytura KRUS: rolnikowi na etacie nie wlicza się praca w gospodarstwie

Wliczenie okresu składkowego z ZUS do KRUS to dla rolników bardzo istotna kwestia. Wielu z nich nie jest w stanie utrzymać się z gospodarstwa, więc podejmuje pracę zarobkową poza rolnictwem, łącząc te dwie działalności. Ale zgodnie z przepisami rolnik musi odprowadzać składki do ZUS i zrezygnować z rolniczego systemu ubezpieczenia. No i tu pojawia się problem, bo choć cały czas pracuje w gospodarstwie, KRUS nie zalicza tego czasu do okresów składkowych wliczanych do emerytury rolniczej.

- Jeżeli rolnik nie przepracuje 25 lat na roli płacąc składki do KRUS, to nie ma prawa do emerytury z KRUS - tłumaczy Szmulewicz.

Ministerstwo rolnictwa: zakaz podwójnego wliczania okresów ubezpieczenia do emerytury

Co na to ministerstwo rolnictwa? Tłumaczy, że okresy, które zostały już uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej, nie mogą być następnie zaliczone do emerytury pracowniczej. I odwrotnie - okresy zaliczone przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej nie mogą zostać zaliczone do emerytury rolniczej.

- Istnieje zakaz podwójnego uwzględniania okresów ubezpieczenia, od których zależy prawo do emerytury lub renty – wyjaśnia resort rolnictwa.

Ale jednocześnie zaznacza, że przedstawione przez Izby Rolnicze propozycje ws. emerytur „zostaną poddane analizie w celu wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań”.

Zwiększenie rolne do emerytury z ZUS

Resort przypomina przy okazji, że osoby, które były objęte różnymi systemami ubezpieczenia (w ZUS i KRUS) i nie nabyły prawa do emerytury rolniczej ze względu na zbyt krótki okres ubezpieczenia (poniżej 25 lat), za okres opłacania składek do KRUS mogą ubiegać się o zwiększenie rolne do emerytury z ZUS. Wysokość tego zwiększenia ustala ZUS – po 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania składek rolniczych.

- Zatem jeżeli po osiągnięciu wieku emerytalnego osoba ubezpieczona w KRUS nie może się wykazać 25-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu, może nadal kontynuować podleganie temu ubezpieczeniu, żeby osiągnąć wymagany okres ubezpieczenia albo jeżeli podlegała ubezpieczeniu w ZUS może zawnioskować o emeryturę z ZUS wraz ze zwiększeniem za okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników – wyjaśnia ministerstwo.

Łączenie emerytury KRUS i ZUS

Ministerstwo przypomina też, że rolnicy urodzeni po 31 grudnia 1948 r. są uprawnieni jednocześnie do emerytury rolniczej, jak i do emerytury ZUS, czyli mają prawo do pobierania obu świadczeń. Muszą jednak posiadać co najmniej 25-letni staż ubezpieczeniowy w KRUS oraz odprowadzane składki w ZUS. Jeżeli okres składkowy z KRUS będzie mniejszy niż 25 lat, wówczas emeryturę będzie wypłacał ZUS.

- Uwarunkowanie otrzymania emerytury rolniczej od posiadania 25-letniego stażu ubezpieczeniowego związane jest z tym, że świadczenie to w ok. 90 procentach finansowane jest ze środków budżetu państwa – podkreśla ministerstwo.

Ilu rolników jest ubezpieczonych jednocześnie w KRUS i ZUS?

Coraz więcej rolników szuka dodatkowego dochodu, pracując na etacie. Liczba osób ubezpieczonych równocześnie w ZUS i KRUS od 2020 roku wzrosła ponad dwukrotnie! Po I kwartale 2020 roku tylko 7 913 osób prowadziło gospodarstwa i pracowało na etacie. A po II kwartale bieżącego roku liczba ta wynosiła prawie 18 tysięcy! 

Rolnik dostaje o połowę niższą emeryturę niż pracownicy innych branż

Warto też przypomnieć, po 25 latach ciężkiej pracy w gospodarstwie rolnik dostaje obecnie niecałe 1800 zł emerytury. Tymczasem przeciętna emerytura z ZUS sięga 4000 zł.  

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. listopad 2024 15:23