Emerytura z ZUS i KRUS – sprawdź, kiedy można je łączyć?Canva
StoryEditorpieniądze dla rolnika

Emerytura z ZUS i KRUS – sprawdź, kiedy można je łączyć?

16.08.2024., 11:24h

Jeden z naszych Czytelników od 16. roku życia pracował w gospodarstwie rolnym, ale pracował też przez wiele lat w fabryce. Czy może teraz łączy emeryturę z KRUS i ZUS? Kiedy jest to możliwe? Czym jest i ile wynosi część rolna emerytury z ZUS?

Kto może dostać emeryturę rolniczą z KRUS?

Żeby otrzymać emeryturę rolniczą należy osiągnąć odpowiednie wiek emerytalny (kobieta – 60 lat, mężczyzna 65 lat) oraz podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Zgodnie z art. 20 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, do okresów ubezpieczenia zalicza się okresy: 

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990; 
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 r.; 
  • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi. 

Okresów, o których mowa powyżej, nie zalicza się do ubezpieczenia, jeżeli zostały zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów. Przepisu zawartego w podpunkcie trzecim nie stosuje się do osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. 

Emerytura z ZUS - jakie warunki?

Żeby otrzymać emeryturę z ZUS również należy osiągnąć odpowiednie wiek emerytalny (kobieta – 60 lat, mężczyzna 65 lat). Wysokość tego świadczenia jednak zależy od tego czy emeryt urodził się przed czy po 31 grudnia 1948 roku. 

Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. zostały objęte nowym systemem emerytalnym. Emerytura z nowego systemu przysługuje niezależnie od długości okresu składkowego i nieskładkowego, ale już wysokość emerytury jest uzależniona od wielkości kapitału zgromadzonego indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS.  Wysokość nowej emerytury nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury, pod warunkiem, że ubezpieczony udowodnił okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze wynoszącym 20 lat - w przypadku kobiety i 25 lat w przypadku mężczyzny.

Z kolei osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą liczyć na emeryturę, jeżeli osiągnęły odpowiedni wiek emerytalny oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Łączenie emerytury z ZUS i KRUS - kiedy jest to możliwe

Prawo do pobierania świadczenia emerytalnego jednocześnie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), jak z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest możliwe, ale pod warunkiem spełnienia kilku podstawowych warunków:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku,
  • w czasie pracy zawodowej podlegali zarówno ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu,
  • spełniają warunki ustawowe do otrzymania emerytury związane z wiekiem (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) i odpowiednim okresem płacenia składek.

Istotne jest, aby, posiadać udokumentowany co najmniej 20 lub 25-letni okres podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i jednocześnie spełnia warunki do uzyskania emerytury z ZUS. 

Jeżeli okres składkowy z KRUS będzie mniejszy niż wspomniane 20 lub 25 lat, wówczas emeryturę będzie wypłacał ZUS.

Część rolna emerytury z ZUS - ile wynosi? 

Zwiększenie rolne mogą uzyskać osoby, które nabyły prawo do emerytury z ZUS, czyli osiągnęły wiek emerytalny, a w okresie ubezpieczenia odprowadzały składkę na ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS.

Otrzymają je również osoby, które ubiegają się o emeryturę choć liczba lat składkowych na ubezpieczenie w KRUS-ie była mniejsza niż 25 lat (czyli nie uzyskały prawa do emerytury rolniczej).

– Powiększenie emerytury o część rolną ustalane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i stanowi ona po 1% emerytury podstawowej za każdy rok opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników – podaje KRUS na swojej stronie. 

Dodatek do emerytury rolniczej za składki na ZUS

Do emerytury rolniczej wypłacanej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje dodatek z tytułu opłacania podwójnej lub dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania takich składek.

Fot. envato elements

Źródło: zus.pl, krus.info.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 11:31