
PIR chce wprowadzenia emerytur cząstkowych w KRUS
Na posiedzeniu Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Sokółce padł postulat wprowadzenia emerytur cząstkowych w KRUS. Delegaci uznają to za kwestię strategiczną dla polskiego rolnictwa.
Jakie zalety mają emerytury cząstkowe?
Zdaniem członków PIR, wprowadzenie emerytur cząstkowych w KRUS będzie dla rolników korzystnym rozwiązaniem. Pozwoli im bowiem stopniowo przechodzić na emeryturę, jednocześnie kontynuując pracę w gospodarstwie w ograniczonym zakresie. Według Podlaskiej Izby Rolniczej umożliwi to płynne przekazywanie gospodarstw następcom i pozwoli zapewnić większą stabilność finansową. Starsi rolnicy wciąż będą mogli wykonywać swoją pracę, choć w mniejszym stopniu.
Przeczytaj także: Renta chorobowa KRUS: jakie choroby, dokumenty, stawki? Co z prowadzeniem gospodarstwa?
Izby rolnicze domagają się zmian w emeryturach
Propozycja wprowadzenia emerytur cząstkowych dla rolników ubezpieczonych w KRUS to nie jedyny pomysł zmian w emeryturach, który w ostatnim czasie wyszedł od izb rolniczych. Na początku roku Krajowa Rada Izb Rolniczych zasugerowała, że najwyższy czas połączyć okresy składkowe z ZUS i KRUS.
- Mechanizm łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS powinien obowiązywać również w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących emerytur stażowych - tłumaczył wówczas Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej rady Izb Rolniczych.
Przeczytaj także: Ilu rolników pobiera emeryturę i rentę z KRUS?
Emerytury z ZUS i KRUS powinny być zrównane?
Kolejnym pomysłem KRIR było zrównanie minimalnej emerytury z ZUS oraz z KRUS. Przypomnijmy, że obecnie najniższa emerytura z KRUS stanowi 90% najniższej emerytury z ZUS. Izby rolnicze stoją na stanowisku, że powinno to ulec zmianie. Wzrosnąć powinien też dodatek za dłuższy okres składkowy i za płacenie wyższych składek przez rolników posiadających większe gospodarstwa.
KRIR chce możliwości uzupełnienia składek na KRUS
W piśmie zawierającym propozycje zmian w systemie emerytalno-rentowym rolników, które w styczniu 2025 trafiło do ministra rolnictwa, ministra rodziny oraz do sejmowych klubów i kół parlamentarnych, KRIR sugerowała także wprowadzenie możliwości uzupełnienia składek w KRUS, by rolnicy, którym zabrakło lat do emerytury, mogli również ubiegać się o świadczenie. Do okresu składkowego miałby także liczyć się czas nauki w szkole rolniczej.
Więcej na temat postulowanych przez KRIR zmian przeczytasz w artykule: Rolnicy walczą o wyższe emerytury. Składki ZUS wliczą się do KRUS? Będzie je można uzupełnić?
źródło: PIR
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. canva/Justyna Czupryniak, archiwum redakcji