Kiedy rolnikowi przysługuje zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy jest należny ubezpieczonemu w KRUS rolnikowi, gdy jest on wskutek choroby niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni.
Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym muszą mieć nieprzerwany okres ubezpieczenia społecznego rolników przez co najmniej rok bezpośrednio przed wystąpieniem czasowej niezdolności do pracy. Wyjątkiem są zasiłki przysługujące z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.
Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?
KRUS nie wypłaci rolnikowi zasiłku chorobowego w okresie:
- pobytu na koszt KRUS w zakładzie opieki zdrowotnej, w celu rehabilitacji,
- po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego,
- pobierania przez ubezpieczonego zasiłku macierzyńskiego.
Przeczytaj także: Ile wynosi renta z KRUS w 2025 roku?
Zasiłek chorobowy z KRUS można również utracić. Dzieje się tak w sytuacji, gdy:
- ubezpieczony wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia;
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego;
- jeśli niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności.
Jak dostać zasiłek chorobowy z KRUS?
Podstawą do uzyskania zasiłku chorobowego w KRUS jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione przez lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera upoważnionego przez ZUS, na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Takie dokumenty wystawiane są w formie elektronicznej i automatycznie trafiają do KRUS, zatem nie ma potrzeby składania dodatkowego wniosku o przyznanie zasiłku.
Przeczytaj także: Renta socjalna KRUS z nowym dodatkiem. Kiedy złożyć wniosek? Kiedy pieniądze?
Ile wynosi zasiłek chorobowy z KRUS?
Kwoty zasiłku chorobowego w KRUS uległy zmianie od 1 stycznia 2025. Obecnie wynosi ona 25 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwalnie co najmniej przez 30 dni. Z kolei kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wzrosła do 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay