
Renta chorobowa KRUS: dla kogo?
Renta chorobowa z KRUS przysługuje osobom, które są trwale lub czasowo niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym. Kluczowe jest jednak to, że rolnik lub domownik rolnika muszą być ubezpieczeni w KRUS, a całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Ile lat trzeba płacić składki, żeby dostać rentę chorobową z KRUS?
Aby rolnik mógł otrzymać rentę chorobową z KRUS, wymagane jest, aby podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres wynoszący co najmniej:
- rok - jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat,
- 2 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
- 3 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
- 4 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
- 5 lat - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 30 lat, przy czym wymagane 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, wymagany jest jakikolwiek okres ubezpieczenia, który obejmuje dzień wypadku lub dzień zachorowania na chorobę zawodową.
Przeczytaj także: Z jakich zniżek może korzystać rolnik-emeryt?
Co się zalicza do okresu składkowego w KRUS?
Do okresu składkowego KRUS, będącego podstawą uzyskania renty chorobowej, zalicza się również okresy:
- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
- prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.,
- od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi (okresy składkowe i nieskładkowe, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), w tym okresy zagraniczne.
KRUS przypomina jednak, że tych okresów nie można wliczyć do okresu składkowego, jeśli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów.
Przeczytaj także: Renta z KRUS: kiedy rolnik nie musi oddawać gospodarstwa, by otrzymać świadczenie?
Kto nie musi płacić składek w KRUS, by dostać rentę?
Od reguły, że ubezpieczony musi opłacać składki w KRUS, aby otrzymywać rentę chorobową, są wyjątki. Jeżeli rolnik jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie, ale w przeszłości podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat, nie musi spełniać warunków o opłacaniu składek przez określony czas tuż przed wystąpieniem choroby.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements/canva/Justyna Czupryniak