pixabay
StoryEditorSkładki KRUS

Ile wynosi składka KRUS po urodzeniu dziecka?

12.01.2025., 14:00h

Urodzenie dziecka to wyjątkowy czas, zwykle związany również z przerwą w pracy. Jak ustosunkowuje się KRUS do składek, płaconych w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem?

Kiedy można dostać dotację do składki KRUS? 

Jak informuje KRUS, w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem własnym, swojego małżonka lub dzieckiem przysposobionym można uzyskać finansowanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za: 

  • rolnika i domownika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy (czyli obowiązkowo) albo na wniosek (czyli dobrowolnie), 
  • rolnika i domownika, który nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, 
  • osobę będącą członkiem rodziny rolnika lub domownika, która nie spełnia warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. 

Takie wsparcie przysługuje od dnia złożenia wniosku. 

Przeczytaj także: 6200 zł co miesiąc z KRUS: ilu rolników otrzyma dodatkowe świadczenie?

Ile wynosi składka dofinansowana przez KRUS? 

W sytuacji sprawowania opieki nad dzieckiem, można uzyskać finansowanie składek emerytalno-rentowych w wysokości 10 proc. emerytury podstawowej obowiązującej w ostatnim miesiącu poprzedniego kwartału. Należy jednak pamiętać, że składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nadal jest opłacana przez rolnika indywidualnie. 

Jak się ubiegać o finansowanie składek? 

Na stronie internetowej KRUS znajdziemy instrukcję ubiegania się o finansowanie składek z budżetu państwa. Należy: 

  • złożyć wniosek o finansowanie z dotacji budżetu państwa składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, w przypadku osób podlegających ubezpieczeniu w KRUS, 
  • złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym i finansowanie składki na to ubezpieczenie, w przypadku osób niepodlegających w KRUS,  
  • przedłożyć skrócony odpisu aktu urodzenia dziecka oraz w przypadku dziecka niepełnosprawnego orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, 
  • nie podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie posiadać ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym do emerytury lub renty, 
  • zaprzestać prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej albo zawiesić jej wykonywanie bądź współpracę przy jej prowadzeniu w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że w dniu rozpoczęcia finansowania składki ze środków budżetu państwa, działalność ta nie może być prowadzona. 

Czy oboje rodziców może się ubiegać o finansowanie składki z KRUS? 

Gdy jedno z rodziców ubiega się o finansowanie składki z KRUS z tytułu opieki nad dzieckiem, drugi rodzic w tym czasie nie powinien korzystać z prawa do finansowania składek z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w KRUS albo w ZUS (np. w związku z przebywaniem na urlopie wychowawczym, pobieraniem zasiłku macierzyńskiego). 

Sam fakt pobierania świadczenia rodzicielskiego nie ma wpływu na przyznanie przez KRUS uprawnienia do finansowania składki z budżetu państwa, o ile drugi rodzić pobierający to świadczenie nie korzysta z finansowania składek w ZUS.” - informuje KRUS. 

Przeczytaj także: Jaka emerytura z KRUS po 25 i 30 latach pracy?

Na ile KRUS przyznaje dofinansowanie do składek? 

Dofinansowanie do składek z budżetu państwa można w KRUS uzyskać na okres:

  • do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, 
  • do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia, w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. 

Uprawnienia w tym zakresie pobierane z różnych tytułów i w różnych systemach podlegają zsumowaniu i nie mogą przekroczyć ustawowego okresu 3 lub 6 lat.

 

źródło: KRUS

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 14:02