
Kiedy rolnik może płacić podwójną składkę KRUS?
Rolnik może płacić podwójną składkę KRUS, gdy rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, jednak pod warunkiem, że spełni następujące wymagania:
- podlegał ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą, lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej prowadzeniu;
- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
- kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Do kiedy rolnik musi złożyć zaświadczenie w KRUS, jeśli chce płacić podwójną składkę?
Rolnik, który chce płacić podwójną składkę w KRUS, musi każdego roku składać w KRUS zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenie, że kwota należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej. Należy to zrobić po rozliczeniu roku podatkowego, ale nie później niż do 31 maja każdego roku.
Przeczytaj także: Metoda "na KRUS". Tak oszuści wyłudzają pieniądze od rolników
Ile wynosi roczna kwota graniczna?
Roczna kwota graniczna, po której przekroczeniu ubezpieczenie rolnika lub domownika wygaśnie, podlega corocznej waloryzacji. Jej wysokość jest zależna od cen towarów i usług konsumpcyjnych. Za 2024 rok wynosi ona 4358 zł.
Przeczytaj także: Składka zdrowotna KRUS wzrośnie. Ile rolnicy zapłacą od kwietnia 2025?
Czy prowadząc działalność nierejestrowaną rolnik musi płacić podwójny KRUS?
W przypadku, gdy rolnik lub domownik rolnika podejmie prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej, która na podstawie przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej i nie rodzi obowiązku rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie musi on spełniać wszystkich wymienionych powyżej warunków. Nie obowiązuje go także płacenie składek na KRUS w podwójnej wysokości. Takie osoby kontynuują podleganie ubezpieczeniu społecznym rolników na dotychczasowych zasadach.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. canva/Justyna Czupryniak