Wypadki rolników zimą
Jak informuje Małopolska Izba Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadziła analizę wypadków w gospodarstwach rolnych w okresie zimowym, z której jednoznacznie wynika, że jest to czas sprzyjający kontuzjom rolników. Trudne i zmienne warunki atmosferyczne powodują powstawanie oblodzenia, oszronienia oraz zaśnieżenia, na których łatwo o wypadek.
Wypadki rolników w gospodarstwie – w jakich sytuacjach do nich dochodzi?
Okazuje się, że rolnicy najczęściej doznają urazów zimą podczas upadków powstałych podczas pracy w gospodarstwie, kiedy muszą przemieszczać się po podwórzu, ciągach komunikacyjnych, schodach, budynkach gospodarczych, a także, gdy wchodzą do ciągników rolniczych po oblodzonych stopniach lub wspinają się po drabinach czy rusztowaniach.
– Następstwem takich zaniedbań są liczne upadki osób; w wyniku których najczęściej dochodzi do złamań, zwichnięć i skręceń kończyn górnych i dolnych, rzadziej występują urazy kręgosłupa i głowy oraz złamania żeber. W rezultacie powoduje to długotrwałą niezdolność do pracy – podaje KRUS.
Jakie są główne przyczyny wypadków rolników zimą na wsi?
Z analizy KRUS wynika, że do głównych przyczyn powstawania wypadków rolników zimą na wsi zalicza się niedbałość o stan nawierzchni podwórza, budynków gospodarczych itp., jednak wyróżnia się również pośpiech wiążący się z brakiem zachowania ostrożności, a także brak odpowiedniego obuwia, słabe oświetlenie obejścia po zmroku czy niewłaściwy sposób przemieszczania się po drabinie.
Jak rolnik może zapobiegać wypadkom zimą?
W związku z prowadzoną przez KRUS kampanią na rzecz zapobiegania upadkom osób w gospodarstwach rolnych pt. „Rola rolnika, by upadku unikał” powstała następująca lista zasad, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko upadku rolnika w gospodarstwie. Oto ona:
- Zadbaj o właściwy stan podwórza, chodników, ścieżek w obejściu gospodarskim poprzez bieżące odśnieżanie i posypywanie ich materiałem sypkim, takim jak: piach, żwir, sól lub popiół.
- Sprawdzaj stan schodów zewnętrznych. Regularnie usuwaj z nich śnieg, a oblodzone posypuj solą gospodarczą. Stosuj gumowe maty antypoślizgowe.
- Zadbaj o prawidłowy stan stopni w maszynach rolniczych. itp.
- Prace wysokościowe w miarę możliwości odłóż na porę wiosenną albo przynajmniej nie wykonuj ich podczas silnych opadów śniegu, deszczu, bądź wiatru.
- Zachowaj szczególną ostrożność, wychodząc i schodząc po stopniach ciągnika rolniczego, szczeblach drabiny, bądź rusztowaniu. Pamiętaj o zasadzie 3 punktów podparcia, tj. jedna stopa na szczeblu i obie dłonie na poręczach. Natomiast podczas pracy na wysokości obie stopy na szczeblach i jedną ręką należy trzymać się poręczy.
- Nie wchodź na oblodzone lub pokryte śniegiem drabiny i rusztowania. Przed ich użyciem zadbaj o czystość stopni i szczebli. Zwróć uwagę na podłoże, na którym je ustawiasz. Podłoże nie może być pokryte lodem i śniegiem, dlatego przed rozstawieniem na nim drabiny, bądź rusztowania odśnież je. Zwróć uwagę, czy nie są ustawione na nierównym podłożu, co mogłoby mieć wpływ na ich stabilność.
- Pracę na wysokości najlepiej wykonuj przy pomocy drugiej osoby, która będzie Cię asekurowała.
- Podczas pracy na rusztowaniu stosuj odpowiednie zabezpieczenia, np. szelki bezpieczeństwa.
- Progi i stopnie, o które łatwo się potknąć oznacz żółtą ostrzegawczą taśmą samoprzylepną lub specjalnymi nalepkami o jaskrawej barwie. Szczególnie w czasie zimowym odgrywają one ważną rolę, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno.
- Zadbaj o właściwe ubranie robocze; adekwatne do pory roku, panujących warunków atmosferycznych i wykonywanej pracy. Pamiętaj, że odzież może uchronić Cię przed skutkami upadku, tj. stłuczenia, wskutek np. poślizgnięcia się czy potknięcia.
- Używaj odpowiedniego do pory roku obuwia, tj. ocieplane, dobrze przylegające do stopy, z antypoślizgową, protektorową podeszwą oraz wzmocnionymi, usztywnionymi podnoskami; chroniącymi przed urazami. Buty regularnie oczyszczaj z błota, śniegu i innych zanieczyszczeń.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie podwórzy, schodów oraz budynków gospodarczych.
- Upewnij się, czy wykonywana praca nie stwarza zagrożenia. Dostosuj tempo pracy do własnych możliwości i warunków pracy. Kieruj się rozsądkiem i ostrożnością, a nie brawurą i złymi przyzwyczajeniami.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: mir.krakow.pl, KRUS