KRUS radzi: jak uniknąć wypadku w gospodarstwie zimą?Canva
StoryEditorKRUS

KRUS radzi: jak uniknąć wypadku w gospodarstwie zimą?

08.01.2025., 14:30h

Zimą, a szczególnie w gospodarstwie, łatwo o wypadek. Zmienna pogoda i częste opady, którym zazwyczaj towarzyszą ujemne temperatury, powodują zawilgocenie nawierzchni, co sprzyja wypadkom. Jak rolnik może zabezpieczyć się przed urazami zimą?

Wypadki rolników zimą

Jak informuje Małopolska Izba Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadziła analizę wypadków w gospodarstwach rolnych w okresie zimowym, z której jednoznacznie wynika, że jest to czas sprzyjający kontuzjom rolników. Trudne i zmienne warunki atmosferyczne powodują powstawanie oblodzenia, oszronienia oraz zaśnieżenia, na których łatwo o wypadek.

Wypadki rolników w gospodarstwie – w jakich sytuacjach do nich dochodzi?

Okazuje się, że rolnicy najczęściej doznają urazów zimą podczas upadków powstałych podczas pracy w gospodarstwie, kiedy muszą przemieszczać się po podwórzu, ciągach komunikacyjnych, schodach, budynkach gospodarczych, a także, gdy wchodzą do ciągników rolniczych po oblodzonych stopniach lub wspinają się po drabinach czy rusztowaniach.

– Następstwem takich zaniedbań są liczne upadki osób; w wyniku których najczęściej dochodzi do złamań, zwichnięć i skręceń kończyn górnych i dolnych, rzadziej występują urazy kręgosłupa i głowy oraz złamania żeber. W rezultacie powoduje to długotrwałą niezdolność do pracy – podaje KRUS.

Jakie są główne przyczyny wypadków rolników zimą na wsi?

Z analizy KRUS wynika, że do głównych przyczyn powstawania wypadków rolników zimą na wsi zalicza się niedbałość o stan nawierzchni podwórza, budynków gospodarczych itp., jednak wyróżnia się również pośpiech wiążący się z brakiem zachowania ostrożności, a także brak odpowiedniego obuwia, słabe oświetlenie obejścia po zmroku czy niewłaściwy sposób przemieszczania się po drabinie.

Jak rolnik może zapobiegać wypadkom zimą?

W związku z prowadzoną przez KRUS kampanią na rzecz zapobiegania upadkom osób w gospodarstwach rolnych pt. „Rola rolnika, by upadku unikał” powstała następująca lista zasad, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko upadku rolnika w gospodarstwie. Oto ona:

  • Zadbaj o właściwy stan podwórza, chodników, ścieżek w obejściu gospodarskim poprzez bieżące odśnieżanie i posypywanie ich materiałem sypkim, takim jak: piach, żwir, sól lub popiół.
  • Sprawdzaj stan schodów zewnętrznych. Regularnie usuwaj z nich śnieg, a oblodzone posypuj solą gospodarczą. Stosuj gumowe maty antypoślizgowe.
  • Zadbaj o prawidłowy stan stopni w maszynach rolniczych. itp.
  • Prace wysokościowe w miarę możliwości odłóż na porę wiosenną albo przynajmniej nie wykonuj ich podczas silnych opadów śniegu, deszczu, bądź wiatru.
  • Zachowaj szczególną ostrożność, wychodząc i schodząc po stopniach ciągnika rolniczego, szczeblach drabiny, bądź rusztowaniu. Pamiętaj o zasadzie 3 punktów podparcia, tj. jedna stopa na szczeblu i obie dłonie na poręczach. Natomiast podczas pracy na wysokości obie stopy na szczeblach i jedną ręką należy trzymać się poręczy.
  • Nie wchodź na oblodzone lub pokryte śniegiem drabiny i rusztowania. Przed ich użyciem zadbaj o czystość stopni i szczebli. Zwróć uwagę na podłoże, na którym je ustawiasz. Podłoże nie może być pokryte lodem i śniegiem, dlatego przed rozstawieniem na nim drabiny, bądź rusztowania odśnież je. Zwróć uwagę, czy nie są ustawione na nierównym podłożu, co mogłoby mieć wpływ na ich stabilność.
  • Pracę na wysokości najlepiej wykonuj przy pomocy drugiej osoby, która będzie Cię asekurowała.
  • Podczas pracy na rusztowaniu stosuj odpowiednie zabezpieczenia, np. szelki bezpieczeństwa.
  • Progi i stopnie, o które łatwo się potknąć oznacz żółtą ostrzegawczą taśmą samoprzylepną lub specjalnymi nalepkami o jaskrawej barwie. Szczególnie w czasie zimowym odgrywają one ważną rolę, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno.
  • Zadbaj o właściwe ubranie robocze; adekwatne do pory roku, panujących warunków atmosferycznych i wykonywanej pracy. Pamiętaj, że odzież może uchronić Cię przed skutkami upadku, tj. stłuczenia, wskutek np. poślizgnięcia się czy potknięcia.
  • Używaj odpowiedniego do pory roku obuwia, tj. ocieplane, dobrze przylegające do stopy, z antypoślizgową, protektorową podeszwą oraz wzmocnionymi, usztywnionymi podnoskami; chroniącymi przed urazami. Buty regularnie oczyszczaj z błota, śniegu i innych zanieczyszczeń.
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie podwórzy, schodów oraz budynków gospodarczych.
  • Upewnij się, czy wykonywana praca nie stwarza zagrożenia. Dostosuj tempo pracy do własnych możliwości i warunków pracy. Kieruj się rozsądkiem i ostrożnością, a nie brawurą i złymi przyzwyczajeniami.

Przeczytaj również:

image
KRUS

Łatwiejszy kontakt z ARiMR i KRUS. Nowość dla rolników od 2025 roku

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: mir.krakow.pl, KRUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 14:32