KO chce dać wszystkim dwuzawodowcom prawo do równej emerytury
- Celem projektowanej ustawy jest zrównanie uprawnień rolników — tzw. dwuzawodowców, urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. z uprawnieniami rolników — dwuzawodowców, urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., do pobierania równocześnie i niezależnie od siebie świadczeń emerytalnych – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Jaka emerytura należy się rolnikom dwuzawodowcom?
W myśl obowiązujących obecnie przepisów rolnicy urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., posiadający ustalone prawo do emerytury rolniczej (z KRUS) oraz jednocześnie okresy ubezpieczenia uprawniające do świadczenia emerytalnego z ZUS, maja prawo tylko do jednego z tych świadczeń. W odmiennej sytuacji są rolnicy urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy — będąc dwuzawodowcami — mają prawo do pobierania jednocześnie obu świadczeń emerytalnych (z KRUS oraz z ZUS).
KO zakończy niesprawiedliwości w emeryturach rolniczych?
- Sytuacja ta jest oceniana jako wysoce niesprawiedliwa, zwłaszcza, że pomiędzy osobami uprawnionymi do świadczeń występuje nierzadko różnica zaledwie kilku miesięcy a nawet tygodni. Mając zatem na uwadze, że grupa świadczeniobiorców rolników, urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. jest stosunkowo nieliczna, oraz abstrahując od powodów, jakie zdecydowały o zróżnicowaniu uprawnień rolników dwuzawodowców w zależności od daty ich urodzenia, należało podjąć nowelizację przepisów z takim założeniem, by istniejące zróżnicowanie usunąć – napisano w uzasadnieniu projektu.
Przepisy projektu zakładają, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Koniec kadencji sejmu zrujnuje pomysł równych emerytur?
Szanse na rozpoczęcie prac parlamentarnych nad powyższym projektem ustawy są jednak minimalne. Do końca kadencji Sejmu zostało bowiem jeszcze jedno posiedzenie. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji prac parlamentu, wraz z upływem kadencji Sejmu prace parlamentarne ulegają przerwaniu i nie są przedmiotem działalności izby kolejnej kadencji.
wk
fot. envato elements