Ponad 6 tys. zł na emerytury dla rolników
Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, wraz z początkiem sierpnia przyjęła ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia, której projekt wcześniej został przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W projekcie zakładającym unormowanie wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat specjalnym świadczeniem finansowanym przez państwo, zakładana kwota emerytury wynosi 6 246,13 zł brutto.
Kto może ubiegać się o emeryturę honorową?
O emeryturę honorową mogą ubiegać się rolnicy, którzy mają obywatelstwo polskie i ukończyli 100 lat oraz dysponują prawem do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
Czy osoby niemające prawa do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym mogą ubiegać się emeryturę honorową?
Osoby niemające prawa do emerytury lub renty, która jest wypłacana przez organy emerytalne, mogą otrzymać świadczenie honorowe, jednak dopiero po przyznaniu wniosku.
Czy emerytura honorowa będzie waloryzowana?
Emerytura honorowa będzie świadczeniem waloryzowanym. Emeryci mogą się spodziewać pierwszej podwyżki jeszcze w marcu 2025 r. Waloryzacja świadczenia będzie wprowadzana na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent. Ponadto świadczenie zostanie ujednolicone dla wszystkich uprawnionych.
Ile w Polsce jest osób mających ponad 100 lat?
Jak twierdzi KPRM, w Polsce jest obecnie ponad 6 tys. osób, które skończyły 100 lat.
Kiedy nastąpią zmiany?
Nowelizacja przepisów zostanie wdrożona od 1 stycznia 2025 r.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KPRM