
Kto może dostać rentę z KRUS?
Renta chorobowa z KRUS należy się rolnikom i ich domownikom, którzy podlegają ubezpieczeniu w KRUS. Rolnik, która chce uzyskać to świadczenie, musi spełniać następujące warunki:
- jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym,
- całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach wymienionych poniżej w pkt 1 i 2, lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
- podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres wynoszący co najmniej:
- rok - jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat,
- 2 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
- 3 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
- 4 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
- 5 lat - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 30 lat, przy czym wymagane 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Jak się ubiegać o rentę chorobową z KRUS?
Podstawą uzyskania renty chorobowej z KRUS jest czasowa lub trwała niezdolność do samodzielnego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. O tym, czy stan zdrowia rolnika uniemożliwia mu pracę, zadecyduje postępowanie orzecznicze. Chory powinien zatem zgłosić się do lekarza rzeczoznawcy KRUS. Jeśli jego opinia nie będzie zgodna ze stanem faktycznym, rolnik ma prawo się odwołać. Wówczas musi stawić się przed komisją lekarską KRUS.
Przeczytaj także: Rolnicy walczą o wyższe emerytury. "Dwuzawodowcy są ofiarami systemu"
Renta chorobowa z KRUS: jakie dokumenty trzeba złożyć?
Dysponując opinią lekarza, rolnik powinien zgłosić się do regionalnego oddziału KRUS i złożyć tam komplet dokumentów wraz z wnioskiem o przyznanie renty chorobowej. Do wniosku należy załączyć wypełnione przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia, komplet dokumentacji medycznej, dokumenty potwierdzające tożsamość, datę urodzenia, a także okres pracy i prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacania składek.
Przeczytaj także: Rolników czeka duża podwyżka? Wiceminister zdrowia: płacą za małą składkę KRUS
Ile wynosi renta chorobowa z KRUS?
Renta z tytułu niezdolności do pracy wypłacana jest ubezpieczonym w KRUS w wysokości nie mniejszej niż kwota najniższej emerytury pracowniczej. Obecnie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosi ona 1878,91 zł brutto, zaś dla osób częściowo niezdolnych do pracy kwota ta to 1409,18 zł brutto.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. canva/Justyna Czupryniak, envato elements