KRIR domaga się zmiany przepisów dot. emerytury z KRUS
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z prośbami wojewódzkich izb rolniczych we wniosky do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rolnicy domagają sie zmiany przepisów dot. świadczeń emerytalno-rentowych, które są przyznawane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków jest płatnikiem składek w ZUS, a drugi w KRUS.
Chodzi o to, że rolnicy ubezpieczeni w KRUS i jednocześnie współprowadzący gospodarstwo z małżonką ubezpieczoną w ZUS w momencie przejścia na emeryturę mają częściowo zawieszaną kwotę uzupełniającą świadczenia, przy zachowaniu części zasadniczej, co wynika z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jak wyjaśniają rolnicy:
„Przy pobieraniu okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy przez okres 2 lat część uzupełniająca bez względu na małżonka jest zawieszana w 50%. Natomiast przy rencie wypłacane jest 100% części uzupełniającej, gdy małżonek podlega ubezpieczeniu w KRUS. Przy rencie stałej rolnik nie otrzyma 100% części uzupełniającej, gdy małżonek ubezpieczony jest w ZUS, a przy rencie okresowej nie otrzyma 50% części uzupełniającej, gdy małżonek jest ubezpieczony w ZUS”.
Zdaniem rolników, skierowany do MRiRW postulat jest zasadny ze względu na to, że w powyższej sytuacji rolnicy są pokrzywdzeni, ponieważ uważają, że „opłacanie składek przez jednego z małżonków w ZUS, nie powinno wpływać na wysokosć świadczeń rentowych współmałżonka opłacającego składki w KRUS".
Co na to MRiRW?
W odpowiedzi na wniosek rolników MRiRW przekazało odpowiedź, z której wynika, że rolnik-rencista współprowadzący gospodarstwo z małżonkiem opłacającym ZUS, ma prawo do pobierania świadczenia w pełnej wysokości, do czasu przejścia małżonka na emeryturę rolniczą. Jak podkreśla ministerstwo: „jest o wyjątek od zasady i ma służyc temu, aby małżonek rencisty uzyskał wymagany staż emerytalny w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników".
Do zawieszenia części uzupełniającej emerytury rolniczej dochodzi z chwilą przejścia małżonka na emeryturę i zaprzestaniem płacenia składek. Zgodnie z przepisami rolnik ma prawo do ponownego otrzymywania świadczenia zgodnie z przepisami, ale musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, co może zrobić poprzez:
- wydzierżawienie gospodarstwa rolnego,
- umowę darowizny,
- umowę dożywocie,
- umowę sprzedaży.
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: KRIR, MRIRW