Wypłata emerytury i renty wdowiej
Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, już od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające jednoczesną wypłatę renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury, lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.
Kiedy ruszy wypłata renty wdowiej?
Pomimo tego, że ubieganie się wypłatę świadczeń w zbiegu będzie możliwe od 1 stycznia 2025 r., to ich wypłata ruszy dopiero od 1 lipca 2025 r.
Na jakich zasadach wypłacana jest renta wdowia?
Wypłata świadczeń w zbiegu jest możliwa w sytuacji, gdy osoba uprawniona do pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy „uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu, tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy”.
Jest jednak warunek, „jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.)”. O tym, w jakiej kwocie będzie wypłacane świadczenie, zadecyduje świadczeniobiorca.
Którym rolnikom i rolniczkom będą wypłacane świadczenia w zbiegu?
O wypłatę renty rodzinnej i wdowiej będą mogli się ubiegać rolnicy i rolniczki będący wdowcami i wdowami, którzy spełnią łącznie poniższe warunki:
- osiągną powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
- pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego,
- nie zawarli nowego związku małżeńskiego.
Czy można stracić prawo do renty wdowiej?
Jak się okazuje, utrata renty wdowiej jest możliwa i następuje w dzień przed zawarciem nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Wypłata świadczeń w zbiegu – jakiej sumy nie można przekroczyć?
Z informacji przekazanych przez KRUS jednoznacznie wynika, że „wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1 780,96 zł) tj. 5 342,88 zł”. Co istotne, 1 marca 2025 r. nastąpi coroczna waloryzacja najniższej emerytury, w związku z czym podwyżce ulegnie również maksymalna stawka możliwa do wypłacenia świadczeń w zbiegu.
Jak podaje KRUS, w maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:
- świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
- dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
- emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
- świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
- świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne.
Jak sprawdzić, czy należy się renta wdowia?
W związku z ustanowieniem nowego świadczenia dla wdów i wdowców, KRUS udostępnił ankietę internetową, dzięki której można dowiedzieć się, czy należy się wypłata renty wdowiej, o czym informowaliśmy w poniższym artykule:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: KRUS