Renta wdowiaMRiPS
StoryEditorPieniądze dla seniorów

Renta wdowia przyjęta przez rząd. Jakie pieniądze dostaną mieszkańcy wsi?

23.07.2024., 15:49h

Rada Ministrów poparła projekt ustawy o rencie wdowiej. Za kilka dni odbędzie się kolejne czytanie w sejmie. Już dziś wiadomo jednak, na co mogą liczyć owdowiali seniorzy. Jakie będą zasady wypłacania renty wdowiej?

Czym będzie renta wdowia? 

- Śmierć bliskiej osoby to często nie tylko dramat osobisty, ale też dramat ekonomiczny - mówił podczas konferencji prasowej 23 lipca premier Donald Tusk. Z tego powodu rząd zdecydował się poprzeć projekt obywatelski ustawy o rencie wdowiej. Celem jej wprowadzenia jest wsparcie seniorów, którzy stracili współmałżonka i znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. 

Przeczytaj także: Kiedy KRUS i ZUS zaczną wypłacać "babciowe"?

Jak ustawa o rencie wdowiej zmieni przepisy? 

Zgodnie z obowiązującymi dotąd przepisami, wdowiec musiał żyć albo z własnej emerytury albo z renty rodzinnej po zmarłym małżonku, która przysługuje osobom nie mającym prawa do świadczeń emerytalnych. Wysokość renty rodzinnej wynosiła 85 proc. emerytury, jaką przed śmiercią otrzymywał współmałżonek. Tymczasem wprowadzenie przepisów o rencie wdowiej sprawi, że osamotniony senior nie będzie musiał wybierać jednego świadczenia, lecz skorzystać po części z obu. 

Na jakich zasadach będzie przyznawana renta wdowia? 

Ustawa o rencie wdowiej przewiduje dwie możliwości: 

  • przejście na rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku z zachowaniem 50 proc. przysługującej wdowcowi emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej; 
  • pozostanie przy przysługującej wdowcowi emeryturze, powiększonej o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku. 

Przeczytaj także: Jaką emeryturę wypłaci KRUS w 2025 roku? Ile zyskają rolnicy-emeryci?

Jaki jest limit wdowiej renty? 

Ministerstwo Rodziny uznało za stosowne wprowadzić limit do wdowiej renty. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej premier Tusk, świadczenie jest dedykowane osobom w trudnej sytuacji finansowej, zatem bogatsi wdowcy nie będą z niego korzystać. Ustalono, że wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury. Podstawą są kwoty podawane przez ZUS, zatem limit renty wdowiej to około 9815 zł. 

Renta wdowia dla rolników: ile pieniędzy dostaną? 

Co ważne, wdowia renta będzie wdrażana stopniowo. Oznacza to, że początkowo owdowiali seniorzy nie otrzymają 50 proc. świadczenia po zmarłym współmałżonku. Będzie to najpierw 15, potem 20, wreszcie obiecane 50 proc. W przypadku tego świadczenia nie padły konkretne kwoty. Wszystko bowiem zależy od tego, jaka była wysokość emerytury zmarłego lub jaka kwota renty rodzinnej przysługuje uprawnionej osobie. Ministerstwo Rodziny zapowiadało, że powstanie specjalny kalkulator, dzięki któremu seniorzy będą mogli zorientować się, który wariant bardziej im się opłaca. Na razie jednak takiego narzędzia brak. 

Przeczytaj także: Wkrótce ruszą 14. emerytury. Jakie pieniądze dostaną emeryci z KRUS?

Od kiedy będzie wypłacana renta wdowia? 

Wdowia renta ma wejść w życie w 2025 roku. Proces legislacyjny wciąż jest w toku, potrzebny będzie jeszcze podpis prezydenta, a ministerstwo rodziny we współpracy z innymi resortami musi przygotować się do wypłat. Premier Tusk oraz szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedzieli, że środki na wypłatę renty wdowiej zostaną zabezpieczone w budżecie państwa.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. KPRM/zrzut ekranu

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. wrzesień 2024 21:42