PIXABAY
StoryEditorOwdowiali rolnicy

Renta wdowia z KRUS czeka na podpis prezydenta. Jaka wysokość świadczenia?

01.08.2024., 14:30h

Senat nie wniósł poprawek do ustawy wprowadzającej rentę wdowią. Oznacza to, że potrzeba jeszcze tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, by stała się ona faktem. Ile pieniędzy dostaną owdowiali rolnicy?

Senat przyjął rentę wdowią 

Renta wdowia to świadczenie, które ma zostać wprowadzone w celu wsparcia seniorów, którzy stracili swoich małżonków i muszą utrzymywać się z własnej emerytury bądź renty rodzinnej. Taka sytuacja często wiąże się ze znacznym obniżeniem poziomu życia. W trosce o osoby starsze, rząd chce poprawić ich byt materialny. Posłowie przyjęli nowelizację ustawy w sprawie renty wdowiej 26 lipca, a kilka dni później bez poprawek zaaprobowali ją również senatorowie. Oznacza to, że tylko podpis prezydenta Andrzeja Dudy dzieli nowe prawo od wejścia w życie. 

Przeczytaj także: Urzędnicy KRUS narzekają na niskie pensje. Siekierski każe im pisać do ministra finansów

Od kiedy będzie wypłacana renta wdowia? 

Choć prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie podpisze ustawę o rencie wdowiej w najbliższym czasie, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na wypłatę świadczeń. Nie będą one realizowane w 2024 roku. Pierwsze pieniądze trafią do uprawnionych seniorów i seniorek po 1 lipca 2025. 

Jakie będą stawki renty wdowiej? 

W przypadku renty wdowiej trudno mówić o konkretnych stawkach. Będzie ona bowiem wypłacana w wysokości obowiązującego odsetka emerytury zmarłego współmałżonka bądź przysługującej po nim renty rodzinnej. Odsetek ów ustalono na poziomie: 

  • 15 proc. od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026, 
  • 25 proc. od 1 stycznia 2027 roku. 

W 2028 roku odbędzie się weryfikacja wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, aby rząd mógł ocenić możliwość i zasadność jego podwyższenia. 

Przeczytaj także: Jaką emeryturę wypłaci KRUS w 2025 roku? Ile zyskają rolnicy-emeryci?

Przypomnijmy, że osoby uprawnione do renty wdowiej mogą wybrać jeden z dwóch wariantów: 

  • przejście na rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku z zachowaniem części przysługującej wdowcowi emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej; 
  • pozostanie przy przysługującej wdowcowi emeryturze, powiększonej o określony odsetek renty rodzinnej po zmarłym małżonku. 

Haczyk w rencie wdowiej: rolnik nie dostanie świadczenia? 

W toku prac legislacyjnych do ustawy o rencie wdowiej wprowadzono pewne poprawki. Zgodnie z nimi, świadczenie nie będzie przysługiwało niektórym osobom. Nie otrzymają go wdowcy, których małżonek zmarł nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Warto wiedzieć, że zasada ta będzie stosowana zarówno dla osób, którym emeryturę wypłaca ZUS, jak i dla ubezpieczonych w KRUS.

Przeczytaj także: Czy rolnicy i rolniczki dostaną babciowe?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 03:00